Enzo Zidane a debutat cu gol la echipa mare a lui Real Madrid

Sport 01 Decembrie 2016 / 14:04 408 accesări
Tânărul Enzo Zidane e felicitat de coechipieri după ce a marcat primul său gol pentru Real Madrid

Real Madrid a obţinut miercuri seară calificarea în optimile de finală ale Cupei Spaniei, după ce a câştigat şi partida retur disputată pe Santiago Bernabeu împotriva formaţiei de liga a treia Cultural Leonesa, scor 6-1. În tur, Real s-a impus cu 7-1.

Mariano Diaz, care marcase şi în prima întâlnire, a deschis scorul în secunda 22 a meciului (cel mai rapid gol al Realului în Cupa Spaniei!), după care a mai punctat în minutele 42 şi 87. Între golurile înscrise de atacantul de 23 de ani au mai punctat James Rodriguez (minutul 23) şi Enzo Zidane. Introdus la pauză, fiul antrenorului de la Real Madrid a dat gol în minutul 63, cu un şut plasat, pe jos, din marginea careului de 16 metri. Enzo a evoluat pentru prima echipă a „Galacticilor” la 3.852 de zile de când tatăl său jucase ultima oară pentru formaţia „blanco“.

Pentru oaspeţi a înscris Yeray Gonzalez, înainte de pauză, în timp ce scorul final avea să fie stabilit tot de un jucător de la Cultural Leonesa, Cesar Morgado, care a marcat în propria poartă în ultimul minut regulamentar al reprizei secunde. Real Madrid a devenit astfel prima echipă calificată în optimile de finală ale Cupei Spaniei. Formaţia lui Cristiano Ronaldo a disputat mai devreme dubla cu Leonesa ca să poată să participe la Campionatul Mondial al cluburilor.

Au evoluat pentru Real Madrid: Casilla (76 Yanez) - Carvajal (46 Varane), Pepe, Nacho, Tejero - Asensio, Casemiro, Isco (46 Enzo Zidane) - Odegaard, Diaz, James Rodriguez.