Eșec pentru SSC Farul, în prima partidă amicală din 2018

Liga a 3-a la fotbal

Sport 21 Ianuarie 2018 / 16:13 1711 accesări

SSC Farul Constanța, a doua clasată în Liga a 3-a la fotbal, a susținut sâmbătă, pe Stadionul Farul, primul joc de verificare de la reluarea pregătirilor, care s-a produs la începutul acestei săptămâni. A fost primul meci găzduit de acest teren după barajul din iunie anul trecut, când echipa suporterilor constănțeni reușea promovarea în eșalonul al treilea. Din păcate, suprafața de joc s-a prezentat extrem de slab, cu porțiuni mari de pe care gazonul lipsea, astfel că ambele echipe au avut probleme cu controlul balonului.

Adversara formației antrenate de Petre Grigoraș, Ion Barbu, Marian Dinu și Gheorghe Mina a fost Abatorul Slobozia, iar liderul Ligii a 4-a din județul Ialomița a învins cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Vizuroiu (minutul 53, din penalty) și Bordei (minutul 88, șut în vinclu de la circa 20 de metri). În minutul 47, portarul Vlăduț Neagu a reușit să apere o lovitură de pedeapsă executată de Bordei.

SSC Farul a jucat cu formule diferite de echipă în cele două reprize ale partidei:

R1: Gurău - Juncănaru, I. Florea, Suciu, Ștefancu - Iani, Tudorică - Al. Grigoraș, R. Stănescu, Șicu - Dragu.

R2: Vl. Neagu - C. Matei, Kwadwo, Todorov, Codescu - R. Farcaș, Nsukami - Zamfir, Cârstocea, A. Rusu - Mazilu.

Mijlocașii Tudorică și Cârstocea sunt noile achiziții reușite de constănțeni în această iarnă, în timp ce Ștefancu, Codescu, R. Farcaș și Zamfir sunt juniori de la ACS Performer Constanța. Kwadwo (24 de ani, american de origine ghaneză), Shadrack Nsukami (20 de ani, jucător de culoare, sosit de la Metaloglobus București) și Todorov (bulgar) sunt trei stranieri aflați în probe la SSC Farul, iar Codruț Matei a mai jucat pentru formația constănțeană în Liga a 4-a. Au lipsit Androne, Botea, Diakite, D. Gheorghe, Pătulea și Vîntu.

La Abatorul Slobozia a evoluat și atacantul Nicolae Hertu (27 de ani), fost component al Viitorului Constanța, în Liga a 2-a și în Liga a 3-a, în perioada 2010-2012.