Etapă anulată parțial în Raliul Dakar 2018

Auto-moto

Sport 18 Ianuarie 2018 / 17:43 639 accesări
Emanuel Gyenes a avut probleme la motocicletă în etapa de miercuri

Organizatorii Raliului Dakar 2018 au decis să anuleze parțial, la secţiunile moto şi quads, cea de-a 12-a etapă a cursei, programată joi între oraşele argentiniene Chilecito şi San Juan. Anularea etapei a fost generată de refuzul piloţilor de motociclete şi quads de a lua startul după vehiculele de la secţiunile auto şi camioane, ca urmare modificării traseului din cauza condiţiilor meteorologice nefavorabile prevăzute pentru joi, după cum au explicat şefii echipelor participante. Iniţial, pentru clasele moto şi quads era stabilit un parcurs cronometrat de 375 km, diferit de cel de la secţiunile auto şi quads, care a fost anulat însă pentru a fi inclus în traseul stabilit pentru vehiculele de mari dimensiuni. „Condiţiile meteorologice nefavorabile, prevăzute în regiunea Fiambala pentru joi 18 ianuarie, nu vor permite elicopterelor să zboare şi să asigure securitatea la începutul cursei, la clasele moto şi quads”, au precizat organizatorii.

De această suspendare profită liderul cursei la clasa moto, austriacul Matthias Walkner (KTM), care are un avans de 32 de minute faţă de argentinianul Kevin Benavides (Honda) şi 39 de minute faţă de australianul Toby Price (KTM). Traseul a rămas nemodificat pentru clasele auto şi camioane, conform organizatorilor. Aceştia au decis, totodată, să anuleze penalizarea de 10 minute impusă liderului de la clasa auto, spaniolul Carlos Sainz (Peugeot), după un incident petrecut în etapa a şaptea. Ibericul a fost acuzat că a depăşit un quad într-o manieră periculoasă, fiind penalizat iniţial cu zece minute, însă acum sancţiunea a fost redusă la un simplu avertisment. În urma anulării acestei penalizări, Carlos Sainz are acum un avans de o oră şi 45 de secunde faţă de ocupantul locului secund, francezul Stephane Peterhansel, colegul său de la echipa Peugeot.

Miercuri, în etapa a 11-a, motociclistul român Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ocupat locul 30, cu timpul de cinci ore şi 20 de minute, urcând la general pe locul 24. Învingătorul etapei dintre Belen și Chilechito, în lungime de 746 km, dintre care 280 km cronometraţi, a fost australianul Toby Price (KTM), urmat de argentinianul Kevin Benavides (Honda) şi de francezul Antoine Meo (KTM). Să notăm și abandonul spaniolului Joan Barreda (Honda), locul 2 în clasamentul general și învingător în trei etape ale ediţiei de anul acesta. Pilotul în vârstă de 34 de ani se plângea de dureri la genunchi încă de sâmbătă.

La clasa auto s-a impus olandezul Bernhard ten Brinke (Toyota), urmat de francezul Cyril Despres (Peugeot) şi de Carlos Sainz, lider în clasamentul general. Vineri este programată etapa a 13-a, San Juan - Cordoba, în lungime de 907 km, dintre care 424 km cronometraţi. Sâmbătă, înainte de a urca pe podiumul de sosire al ediţiei cu numărul 40, concurenţii mai au de parcurs o etapă cu 160 de km de legătură şi 120 km de probă specială, cu multe treceri prin riosuri (albii de râu secate care se umplu doar în anotimpul ploios) şi secţiuni rapide.