EURO 2020. Ucraina s-a calificat în sferturi (2-1 cu Suedia), după prelungiri

Sport 30 Iunie 2021 / 09:54 735 accesări

Naţionala de fotbal a Ucrainei s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale EURO 2020, în urma victoriei dramatice obţinute în faţa Suediei, cu scorul de 2-1 (1-1, 1-1), după prelungiri, marţi seara, pe Stadionul Hampden Park din Glasgow, în ultimul meci din optimile de finală ale competiţiei.

Artem Dovbik a marcat golul victoriei în finalul prelungirilor, după ce soarta jocului a fost schimbată de eliminarea lui Danielson (99).

Ucraina va juca în sferturi cu Anglia, sâmbătă, la Roma.

Au evoluat echipele:
Suedia:1. Robin Olsen - 2. Mikael Lustig (16. Emil Krafth, 83), 3. Victor Lindeloef, 24. Marcus Danielson, 6. Ludwig Augustinsson (5. Pierre Bengtsson, 83) - 7. Sebastian Larsson (căpitan; 17. Viktor Claesson, 97), 20. Kristoffer Olsson (14. Filip Helander, 101), 8. Albin Ekdal, 10. Emil Forsberg - 21. Dejan Kulusevski (22. Robin Quaison, 97), 11. Alexander Isak (9. Marcus Berg, 97).Selecţioner:Jan Andersson.

Ucraina:1. Gheorghi Buşcean - 13. Ilia Zabarnîi, 4. Serghei Krivţov, 22. Mikola Matvienko - 21. Aleksandr Karavaev, 5. Serghei Sidorciuk (18. Roman Bezus, 118), 6. Taras Stepanenko (14. Evgheni Makarenko, 95), 10. Mikola Şaparenko (8. Ruslan Malinovski, 61), 17. Oleksandr Zincenko - 7. Andrei Iarmolenko (căpitan; 26. Artem Dovbik, 106), 9. Roman Iaremciuk (19. Artem Besedin, 91; 15. Viktor Ţîgankov, 101).Selecţioner:Andrei Şevcenko.