EURO 2024. Spania a învins echipa Croaţia cu 3-0

Sport 15 Iunie 2024 / 21:41 524 accesări

Reprezentativa Spaniei a învins echipa Croaţiei cu scorul de 3-0 (3-0), sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin, în primul meci din Grupa B a Campionatului European de fotbal - EURO 2024 din Germania.

Spania s-a impus prin golurile marcate de Alvaro Morata (29), Fabian Ruiz (32) şi Dani Carvajal (45+2), asigurându-şi victoria încă din prima repriză.

A fost prima oară când Spania a marcat trei goluri în prima repriză a unui meci la EURO.

Luka Modric a devenit primul jucător croat care joacă la cinci turnee finale ale EURO, stabilind şi un record naţional de partide (13).

Următoarele partide din grupă se vor juca pe 19 iunie, Croaţia - Albania (Hamburg, 16:00), respectiv 20 iunie, Spania - Italia (Gelsenkirchen, 22:00).