Evoluții slabe și pentru gimnastele tricolore la CM de la Doha

Sport 29 Octombrie 2018 / 13:37 487 accesări

Echipa feminină de gimnastică artistică a României, alcătuită din Denisa Golgotă, Nica Ivănuş, Carmen Ghiciuc, Ioana Crişan și Maria Holbură, a ocupat locul 13 în calificările feminine din cadrul Campionatelor Mondiale de la Doha (Qatar), cu un total de 153,763 puncte. România s-a calificat la Campionatele Mondiale de anul viitor, din Germania, de la Stuttgart, însă nu va evolua în finala pentru medalii. Doar Denisa Golgotă s-a calificat în finală la individual-compus, după ce s-a clasat pe locul 19 în calificări, cu 52,765 puncte. Finala feminină de la individual compus va avea loc joi, 1 noiembrie, de la ora 15.00 (în direct la TVR 2 și TVR HD).

Din păcate, sportivele antrenate de Nicolae Forminte, Liliana Cosma şi Florin Cotuţiu nu au obținut vreo calificare în finalele pe aparate.