Fără Messi, Argentina pierde teren în preliminariile CM 2018

Sport 12 Octombrie 2016 / 15:08 498 accesări
Execuția lui Sergio Aguero este parată de Justo Villar, portarul Paraguayului

Vicecampioana mondială Argentina a făcut un nou pas greșit în preliminariile Campionatului Mondial de fotbal din 2018, fiind învinsă la limită pe teren propriu, scor 0-1, de selecționata Paraguayului, într-o partidă disputată marți seară la Cordoba, în fața a 55.000 de spectatori. Fără căpitanul și golgheterul lor, Lionel Messi, starul Barcelonei fiind accidentat, argentinienii nu au reușit să depășească apărarea bine organizată a paraguayenilor, care s-au impus prin golul marcat în minutul 18 de Derlis Gonzalez. Totuși, Argentina a beneficiat de o lovitură de la 11 m în debutul reprizei secunde, ratată însă de Sergio Aguero, atacantul lui Manchester City, care nu l-a putut învinge pe portarul Justo Villar, căpitanul Paraguayului.

În schimb, naționala Braziliei este de neoprit sub conducerea noului selecționer Tite, impunându-se în deplasare, cu 2-0, în fața reprezentativei Venezuelei, la o săptămână după demonstrația de forță în fața Boliviei (6-0). Fără atacantul Neymar, suspendat pentru acest joc, Selecao a obținut victoria grație golurilor lui Gabriel Jesus (min. 8) și Willian (min. 53). Partida disputată pe stadionul Metropolitano din Merida a fost întreruptă timp de 20 de minute din cauza unei probleme la instalația de nocturnă.

Tite, cel care l-a înlocuit pe Dunga în luna iulie a acestui an, a ajuns la al patrulea succes consecutiv de când antrenează selecționata Braziliei. În urma acestui succes, Brazilia a urcat pe prima poziție în clasamentul preliminariilor sud-americane, depășind reprezentativa Uruguayului, care a fost ținută în șah de Columbia la Barranquilla (scor 2-2).

Rezultatele înregistrate marți seară:

Bolivia - Ecuador 2-2 (Pablo Escobar 4, 43 / Enner Valencia 48, 89). Cartonaș roșu: Luis Caicedo (Ecuador, 79)

Columbia - Uruguay 2-2 (Abel Aguilar 15, Yerry Mina 84 / Cristian Rodriguez 27, Luis Suarez 73)

Chile - Peru 2-1 (Arturo Vidal 10, 85 / Edison Flores 76)

Argentina - Paraguay 0-1 (Derlis Gonzalez 18)

Venezuela - Brazilia 0-2 (Gabriel Jesus 8, Willian 53)

10. Venezuela 2p

Următoarea etapă din preliminariile sud-americane ale CM 2018 este programată pe 10 noiembrie, când vor avea loc partidele Brazilia - Argentina, Columbia - Chile, Uruguay - Ecuador, Paraguay - Peru și Venezuela - Bolivia. Primele patru clasate se califică direct la CM 2018, în timp ce ocupanta locului 5 va disputa un baraj cu reprezentanta zonei Oceania.

LUIS SUAREZ A EGALAT RECORDUL LUI CRESPO

Cu golul marcat în poarta Columbiei, atacantul uruguayan Luis Suarez a egalat recordul de 19 reuşite deţinut de argentinianul Hernan Crespo, actualmente retras din activitate, în preliminariile zonei sud-americane pentru Campionatul Mondial. Suarez i-a depăşit astfel pe chilienii Marcelo Salas (18 goluri) şi Ivan Zamorano (17 goluri). El a marcat în total 47 de goluri în 88 de meciuri pentru Uruguay.