Fără modificări în ierarhia WTA, Copil a coborât 16 locuri în clasamentul ATP

Tenis de câmp

Sport 11 Februarie 2019 / 14:11 536 accesări
Simona Halep a fost votată MVP-ul întâlnirilor disputate în FED Cup (sursa foto: www.wtatennis.com)

În clasamentul WTA dat publicității luni nu s-au produs modificări, deoarece săptămâna trecută nu s-au desfășurat turnee WTA, având loc partidele din FED Cup. Tenismena constănțeană Simona Halep ocupă locul 3 WTA, cu 5.582 de puncte, japoneza Naomi Osaka este pe prima poziție, cu 7.030 de puncte, iar cehoaica Petra Kvitova se află pe locul secund, cu 5.920 de puncte.

Simona Halep a fost votată cea mai valoroasă jucătoare din întâlnirile care au avut loc săptămâna trecută în cadrul FED Cup, într-o anchetă efectuată pe contul oficial de Twitter al competiţiei.

Celelalte tenismene tricolore din Top 200 ocupă următoarele locuri: 29 (29). Mihaela Buzărnescu 1.700p, 75 (75). Irina Begu 797p, 92 (92). Sorana Cîrstea 670p, 105 (105). Ana Bogdan 590p, 106 (106). Monica Niculescu 587p, 163 (164). Alexandra Dulgheru 354p, 176 (176). Irina Bara 332p.

În clasamentul ATP, Marius Copil a coborât de pe locul 56 pe locul 72, cu 728 de puncte, din cauza faptului că nu şi-a apărat punctele obținute după finala disputată anul trecut la Sofia. Copil a fost eliminat, săptămâna trecută, în optimile de finală ale turneului găzduit de capitala Bulgariei. Podiumul este același: 1. Novak Djokovic (Serbia, 10.955p), 2. Rafael Nadal (Spania, 8.320p), 3. Alexander Zverev (Germania, 6.475p). La dublu, tenismanul constănțean Horia Tecău se menţine pe locul 29, cu 2.950 de puncte.