Fără români la Wimbledon

Sport 01 Iulie 2009 / 00:00 454 accesări

Marţi au fost trei ceasuri rele pentru români la Wimbledon. La dublu masculin, perechea formată din jucătorii constănţeni Andrei Pavel şi Horia Tecău a fost eliminată, în optimile de finală de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, la capătul unui meci maraton, care a durat patru ore şi un minut. Pavel şi Tecău au fost învinşi, cu scorul de 3-6, 6-3, 6-4, 6-7 (6/8), 14-12, de perechea Wesley Moodie (Africa de Sud) / Dick Norman (Belgia), cap de serie nr. 9. În urma acestui rezultat, Pavel şi Tecău vor primi un cec în valoare de 16.000 de lire sterline şi 180 de puncte ATP. În turneul junioarelor, Ana Bogdan, cap de serie nr. 3, a fost eliminată în turul secund de olandeza Richel Hogenkamp, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4. Şi Ilinca Stoica a ratat, ieri, calificarea în turul 3 al turneului rezervat junioarelor, cedînd în două seturi, 2-6, 4-6, în partida cu Tamaryn Hendler (Belgia, fav. nr. 13).

Turneul feminin de la Wimbledon şi-a desemnat ieri semifinalistele. Serena Williams, cap de serie nr. 2, a învins-o în sferturi, cu 6-2, 6-3, pe Victoria Azarenka (Belarus, nr. 8). În semifinale, Serena Williams o va întîlni pe Elena Dementieva (Rusia, nr. 4), care a eliminat-o în sferturi pe Francesca Schiavone (Italia), cu scorul de 6-2, 6-2. În cealaltă semifinală se vor afla faţă în faţă Dinara Safina (Rusia, fav. nr. 1) şi Venus Williams (SUA, nr. 3). Safina a depăşit-o în sferturi, cu 6-7 (5/7), 6-4, 6-1, pe Sabine Lisicki (Germania), în timp ce Venus Williams a trecut de Agnieszka Radwanska (Polonia, cap de serie nr. 11), cu scorul de 6-1, 6-2.