Farul a remizat cu Petrolul, finalul meciului fiind la lumina... telefoanelor mobile

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 4-a

Sport 26 August 2019 / 23:36 1330 accesări

Fotbaliştii Farului au evoluat mai bine în repriza a doua

Etapa a 4-a a Ligii a 2-a la fotbal a programat luni, la Constanţa, pe stadionul Primăverii, întâlnirea dintre formaţiile FC Farul şi Petrolul Ploieşti, încheiată la egalitate, scor 0-0. Un punct obţinut pe teren propriu de Farul, la finalul unei partide care putea să nu se încheie, în ultimele minute vizibilitatea fiind redusă din cauza absenţei nocturnei. Fanii celor două echipe au reacţionat şi au aprins lumina telefoanelor mobile, notând astfel încă o bilă neagră pentru administratorii stadionului, pentru că şi starea suprafeţei de joc lasă de dorit. Şi din această cauză Petrolul a ratat o mare ocazie prin Arnăutu, din faţa porţii, în minutul 38. Oaspeţii au mai irosit două situaţii de gol prin căpitanul Laurenţiu Marinescu, în timp ce Farul a fost cel mai aproape de gol în minutul 71, atunci când Cezar Lungu a respins de sub transversală mingea trimisă de Hordouan.

Au evoluat următoarele formaţii - Farul (antrenor Ianis Zicu): Muțiu (cpt.) - Al. Nicola, V. Lică, Cană, Carabela - Antoche - Al. Stoica (63 Hordouan), Greu, A. Cruceru (85 M. Doumbia), Kanda - I. Stoica; Petrolul (antrenor Flavius Stoican): C. Lungu - Bărboianu, Walace, Sârghi, Ţicu - M. Bratu (88 M. Constantinescu), Mihăescu, Meza-Colli (63 Kassa), Al. Zaharia - L. Marinescu (cpt.) (69 Cioinac), Arnăutu. Cartonaşe galbene: A. Cruceru (2) / Sârghi, Mihăescu. Cartonaş roşu: A. Cruceru (min. 87). Meciul a fost arbitrat la centru de Marian Barbu (Galaţi).

„A fost o partidă echilibrată. A doua repriză am stat mai bine. Aceasta este situaţia, dacă nocturna nu funcţionează. Să sperăm că cei din administraţie şi de la Primărie vor reglementa şi acest aspect. Eu mă gândeam la opt puncte după primele patru etape. Dacă am fi câştigat la Chiajna...”, a declarat antrenorul principal al Farului, Ianis Zicu.

„Vreau să-l felicit pe Ianis că într-un timp foarte scurt a făcut o echipă bună. Până la urmă a fost un rezultat echitabil. Dacă eram mai lucizi. Sunt dezamăgit de rezultat, dar am văzut dorinţă din partea jucătorilor. Mă uitam să văd când se aprinde nocturna, dar am aflat că este dificil să se mai aprindă, pentru că nu mai sunt cabluri”, a spus şi tehnicianul oaspeţilor, Flavius Stoican.

Marţi, 27 august, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport), este programat ultimul meci al etapei: CS Mioveni - Campionii FC Argeş.

Clasament: 1. Buzău 12p (golaveraj: 12-1), 2. Turnu Măgurele 12p (11-1), 3. UTA 9p (10-2), 4. Reșița 7p (6-3), 5. Mioveni 7p (3-1), 6. Rapid 7p (5-4), 7. Petrolul 7p (5-5), 8. FC Argeş 6p (5-2), 9. Metaloglobus 6p (7-5), 10. Ripensia 6p (5-7), 11. Daco-Getica 6p (2-4), 12. Chiajna 6p (4-7), 13. FC FARUL 5p (2-2), 14. Csikszereda 4p (4-5), 15. Viitorul Pandurii 4p (2-5), 16. ASU Poli 3p (3-3), 17. U. Cluj 3p (3-5), 18. Călărași 1p (2-8), 19. Pandurii 1p (1-8), 20. Snagov 0p (1-15).