Farul Constanța a încheiat sezonul în stil de mare campioană: 2-1 cu CFR Cluj

Sport 28 Mai 2023 / 23:27 968 accesări

Deși Farul Constanța şi-a asigurat titlul de campioană încă din penultima etapă a playoff-ului, a a încheiat sezonul în stil de mare campioană, 2-1 pe terenul fostei campioane CFR Cluj.

CFR a deschis scorul prin Daniel Bîrligea (15), dar Louis Munteanu (42) a restabilit egalitatea în finalul primei reprize.

Tot el putea aduce campioana în avantaj, dar a ratat un penalty (45), Simone Scuffet apărând şutul său. Lovitura de pedeapsă fusese acordată pentru henţ la Cristian Manea.

Farul a reuşit să câştige, prin golul marcat de acelaşi Louis Munteanu (62 - penalty), după ce tot el fusese faultat în careu de Andrei Burcă.

Dan Petrescu și-a pierdut cumpătul la finalul primei reprize a meciului CFR Cluj – Farul și a primit cartonașul galben.

Farul a încheiat sezonul în stil de mare campioană, 2-1 pe terenul fostei campioane CFR Cluj, după un meci excelent prestat de jucătorii noștri, scrie clubul constănțean pe site-ul oficial.

Au evoluat - CFR (antrenor Dan Petrescu): Scuffet - Manea, Kolinger, Burcă, Peteleu (46 Camora) - Fica, Cvek, Boateng, Petrila (76 Krasniqi) - Janga (63 Manglica), Bîrligea (63 Yeboah). Rezerve: R.Sava - Hoban, Bordeianu, Muhar, R.Filip.

Farul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu, Larie, Boli, Baravykas - Băluță, Artean (46 Doukoure), Casap (46 Grameni) - Mazilu (56 Nedelcu), Munteanu (78 Morar), Sali (55 Mateus). Rezerve: Aioani - Cercel, Nedelcu, Banu, Stoian.