FC Barcelona intră în istorie

Fotbal / Campionatul Mondial al Cluburilor

Sport 21 Decembrie 2009 / 00:00 525 accesări

Clubul catalan este primul din istorie care câştigă toate competiţiile la care a participat într-un an, şase în acest caz - campionatul, cupa şi super-cupa Spaniei, UEFA Champions League, Supercupa Europei şi Campionatul Mondial al Cluburilor. Ultimul trofeu l-a obţinut sâmbătă, la Abu Dhabi, după un meci pe care l-a dominat cu autoritate, dar în care a avut nevoie de un pic de noroc: Estudiantes La Plata (Argentina) - FC Barcelona (Spania) 1-2 - după prelungiri. (Boselli 37 / Pedro 89, Messi 110). Argentinienii au deschis scorul la unica ocazie din prima repriză, apoi s-au apărat cu îndârjire pînă la finalul partidei, cînd Pedro a reuşit o egalare meritată, dar norocoasă! Argentinienii au căzut fizic în prelungiri şi victoria a venit firesc pentru spanioli, adusă de cel mai bun fotbalist al anului 2009 - Messi. Potrivit El Periodico, tehnicianul Jopes Guardiola şi-a încurajat jucătorii, înainte de această partidă, cu următorul mesaj: „Domnilor, dacă pierdeţi astăzi (n.r. - sâmbătă), veţi fi în continuare cei mai buni din lume, însă dacă veţi învinge, veţi fi eterni”. În finala mică am înregistrat o mare surpriză, sud-coreenii reuşind o victorie neaşteptată, după loviturile de departajare: Pohang Steelers (Coreea de Sud) - FC Atlante (Mexic) 1-1 (Denilson 42 / Marquez 46), 4-3.