FC Barcelona s-a impus la limită în „El Clasico”

Fotbal / Campionatul Spaniei

Sport 24 Martie 2015 / 00:00 827 accesări

FC Barcelona a câștigat o nouă ediție din „El Clasico”, desfășurată duminică seară, pe stadionul „Camp Nou”, meciul contând pentru etapa a 28-a a campionatului Spaniei. Catalanii au dispus cu 2-1 de Real Madrid, prin golurile marcate de francezul Jeremy Mathieu (min. 19) și uruguayanul Luis Suarez (min. 56), madrilenii punctând prin Cristiano Ronaldo (min. 31). În prima repriză, Real a fost mai periculoasă, având și o bară prin Cristiano Ronaldo, iar în debutul reprizei secunde a irosit alte situații clare, prin Bale și Benzema, înainte să vină golul lui Suarez. Barcelona a avut șansa de a se desprinde pe finalul jocului, dar a ratat mai multe ocazii de gol, pe fondul scăderii randamentului ofensiv al madrilenilor.

În fața a 98.760 de spectatori au evoluat următoarele echipe - FC Barcelona (antrenor Luis Enrique): Bravo - Dani Alves, Piqué, Mathieu, Jordi Alba - Mascherano, Rakitic (74 Busquets), Iniesta (80 Xavi) - Messi, L. Suarez, Neymar (85 Rafinha); Real Madrid (antrenor Carlo Ancelotti): Casillas - Dani Carvajal, Pepe (72 Varane), Sergio Ramos, Marcelo - Kroos, Isco (80 Jese), Modric (88 Lucas Silva) - Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo.

Atacantul uruguayan Luis Suarez a declarat că golul său este cel mai important dintre cele marcate la gruparea catalană. „Este cel mai important gol pe care l-am marcat pentru FC Barcelona şi are o semnificaţie aparte, având în vedere că adversar a fost Real Madrid. Mai avem multe meciuri şi ştim că este greu să câştigăm titlul. Trebuie să profităm de avansul avut faţă de Real Madrid, însă nu ne putem permite să ne relaxăm”, a declarat Suarez. În clasament conduce FC Barcelona, cu 68 de puncte, urmată de Real Madrid, cu 64 de puncte, şi FC Valencia, cu 60 de puncte.