FC Farul a terminat sezonul cu un nou eşec

Fotbal / Liga a II-a, play-out, etapa a 10-a: FC FARUL CONSTANŢA - CF BRĂILA 1-2

Sport 09 Iunie 2014 / 00:00 1276 accesări

Cel mai slab sezon din istoria clubului FC Farul s-a încheiat, sâmbătă, în acelaşi fel în care a decurs, cu o înfrângere pentru gruparea de pe litoral, pe teren propriu, scor 1-2, în faţa celor de la CF Brăila, în etapa a 10-a a play-out-ului Seriei 1 a Ligii a II-a. Cu o echipă formată din jucători tineri şi fără antrenorul Ştefan Nanu, învoit din motive personale, constănţenii au rezistat până în min. 80, când Petean a înscris cu un şut din 6 metri. Diferenţa s-a mărit trei minute mai târziu, Spătaru trimiţând la colţul lung, după o pătrundere pe partea dreaptă. În penultimul minut de prelungire, D. Stan a redus din handicap graţie unei lovituri libere de la 18 metri executată în cros, direct la vinclu. Acelaşi D. Stan a avut ocazia egalării în ultimele secunde, dar apărarea oaspeţilor s-a opus salvator. “Ar fi fost frumos să încheiem cu o victorie sau măcar cu un egal, dar diferenţa s-a făcut pe final, când oaspeţii au trimis în teren jucătorii cu experienţă”, a spus antrenorul Gică Mina. Fluierul final a pus capăt chinului, iar FC Farul încheie sezonul pe ultimul loc în clasamentul Seriei I. Graţie schimbărilor anunţate de FRF, dar şi problemelor financiare cu care se confruntă alte cluburi, gruparea de pe litoral are şanse foarte mari să-şi păstreze locul în liga secundă şi în sezonul următor. Mai mult, patronul Giani Nedelcu a anunţat şi primul transfer al verii, obţinând semnătura atacantului Adrian Răduca, de la Naţional Sebiş, formaţie din Liga a III-a.

Au evoluat echipele - Farul (antrenor Gică Mina): Puia - Cl. Popa, D. Ciobanu, Ali Erdal, Niţescu (25 Meleandră) - Pâslaru (55 Tothăzan), Buzea, D. Stan, Caciandone - Igiroşanu (46 Coteanu), Muscă; CF Brăila (antrenor Alin Pînzaru): Comănescu - Roşu, Olenic, Ignat, Ghiocel - Dima, Petean, Vl. Cristian (60 Frunză), Stângaciu (66 Cl. Ionescu) - Ndigwe, Cazan (46 Spătaru). Cartonaşe galbene: Tothăzan, Niţescu, Cl. Popa / Ignat, Dima. Arbitri; Costin Dan (Olteniţa) - Dan Popescu (Buzău) şi Gabriel Catană (Tîrgovişte).

Celelalte rezultate din play-out-ul Seriei 1: Rapid CFR Suceava - Unirea Tărlungeni 4-2 şi Gloria Buzău - Dunărea Galaţi 2-1. Clasament play-out: Clasament: 1. CF Brăila 34p, 2. Gloria Buzău 32p, 3. Unirea Tărlungeni 31p, 4. Rapid CFR Suceava 29p, 5. Dunărea Galaţi 26p, 6. FC FARUL CONSTANŢA 13p.

Tot sâmbătă au avut loc şi meciurile din etapa a 10-a a play-off-ului Seriei I: SC Bacău - FC Clinceni 1-1, CSM Unirea Slobozia - Rapid Bucureşti 1-1, CSMS Iaşi - ACS Berceni 3-1. Clasament play-off: Clasament: 1. CSMS Iaşi 38p, 2. Rapid Bucureşti 35p, 3. Unirea Slobozia 33p, 4. FC Clinceni 32p, 5. ACS Berceni 14p, 6. SC Bacău 13p.