FC Farul Constanța a încheiat cu un egal la debutul în play-out

Sport 04 Aprilie 2021 / 12:43 238 accesări
Sursa foto: FC Farul Constanța

După ce a fost la un pas de calificarea în play-off, FC Farul Constanța și-a început drumul în play-out-ul Ligii a 2-a cu o remiză, scor 1-1, în duelul cu Ripensia Timișoara, desfășurat sâmbătă, pe teren propriu, în etapa 1.

Prima repriză a întâlnirii a fost una echilibrată, dar fără ocazii de gol. Oaspeții s-au apropiat periculos de poarta apărată de Cosmin Dur-Bozoancă în minutul 19, însă lovitură de cap expediată de Golda, din 8 metri, a trimis mingea pe lângă bară.
În startul reprizei secunde, antrenorul Ianis Zicu a făcut trei schimbări și jocul alb-albaștrilor s-a mai înviorat. Astfel, în minutul 52, a venit și prima oportunitate importantă de a marca, dar șutul din voleu a lui Cosmin Bîrnoi nu a nimerit ținta.

Cinci minute mai târziu, Simon Măzărache a insistat la o minge trimisă în spate de oaspeți, l-a deposedat pe Rogac și căpitanul timișorenilor l-a faultat în careu. Lovitura de pedeapsă a fost transformată perfect de Antonio Cruceru, care și-a adus echipa în avantaj. Bănățenii au reacționat rapid și au marcat în minutul 67 prin Golda, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Egalarea a venit totuși în minutul 81, când Ene a reluat din voleu din careu, mingea a lovit bara și a intrat în plasă. Pe final, FC Farula forțat în ofensivă, căutând golul victoriei, însă nu a reușit să fructifice cele două mari ocazii pe care și le-a creat. Mai întâi, în minutul 86, mingea deviată la șutul lui Andrei Banyoi a ajuns la Florin Bălan, care a fost blocat în marginea careului mic. Apoi, în minutul 90, portarul oaspeților a respins mingea trimisă de Ilie Damașcan, iar Antonio Cruceru a reluat mult peste poartă, dintr-o poziție excelentă. Astfel, alb-albaștrii au încheiat la egalitate, bifând al șaselea meci consecutiv fără înfrângere din acest an în campionat.

Au jucat pentru FC Farul: Dur-Bozoancă – Băjan, Leca, Antoche, Carabela – Cărăruș, L. Mihai (46 Cruceru) – Al. Stoica (46 Bîrnoi, 88 Damașcan), Greu, Silaghi (46 Fl. Bălan) – Măzărache (75 Banyoi).

Sursa: FC Farul Constanța