FC Farul, dezavantajată clar de arbitraj

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 20-a: FC FARUL CONSTANŢA - UNIREA SLOBOZIA 1-1

Sport 17 Martie 2014 / 00:00 1005 accesări

Şansele echipei pregătite de Ştefan Nanu de a mai prinde un loc în play-off-ul Seriei 1 a Ligii a II-a la fotbal sunt aproape nule, după ce FC Farul Constanţa a încheiat sâmbătă la egalitate, scor 1-1, cu Unirea Slobozia, pe teren propriu, în etapa a 20-a. Constănţenii au abordat partida decişi să se revanşeze după umilinţa de la Iaşi, chiar dacă nu i-au putut folosi pe portarul Vlad Neagu şi fundaşul Robert Băjan, ambii răciţi după ce au făcut duş cu apă rece la finalul antrenamentului de joi, întrucât nu a fost apă caldă la stadion. Mai insistenţi în ofensivă, elevii lui Nanu au fost opriţi din drumul spre gol de o decizie halucinantă a centralului Iulian Dima. Astfel, la un fault clar comis de Tudorache asupra lui Ivanovici, în suprafaţa de pedeapsă, arbitrul i-a acordat cartonaş galben pentru simulare mijlocaşului constănţean. „A fost penalty clar”, a recunoscut antrenorul oaspeţilor, Adrian Mihalcea. Acelaşi Dima, care a fost suspendat şapte etape după partida Oţelul - Steaua, scor 1-1, din turul acestui sezon al Ligii 1, l-a iertat pe Emil Nanu de un cartonaş roşu în finalul primei reprize, sancţionând doar cu cartonaş galben o lovitură cu cotul a atacantului Unirii.

DOI ELIMINAŢI Chiar şi aşa, FC Farul a reuşit să deschidă scorul în min. 65, când V. Apostol a reluat, din 6 metri, centrarea lui Scărlătescu. Trei minute mai tâziu, Dima a ieşit din nou la rampă şi l-a eliminat pe Ivanovici pentru al doilea cartonaş galben. Centralul s-a revanşat în min. 74, când l-a trimis la cabine şi pe căpitanul oaspeţilor, Soare, tot pentru cumul de cartonaşe galbene. Contrar cursului jocului, ialomiţenii au reuşit să egaleze cu zece minute înainte de final, când Macare a trimis în faţa porţii, iar Ibrian a trimis în plasă. „Am făcut un joc bun, am avut un penalty clar, iar la golul lor se pare că a fost ofsaid. La Brăila am fost egalaţi în ultimul minut, dintr-un penalty uşor acordat, la Iaşi gazdele au deschis scorul tot dintr-o lovitură de pedeapsă care nu a fost, iar noi, când avem, ni se refuză. Aceasta este valoarea arbitrilor din România”, a acuzat secundul Farului, Narcis Mohora.

Şi observatorul Alexandru Stici a ţinut să iasă în evidenţă, ameninţând că va întrerupe partida după ce galeria Farului a apelat la scandări xenofobe împotriva Ungariei. Chiar dacă fanii constănţeni s-au oprit după primele apeluri făcute la staţia de amplificare, Stici a avertizat încă o dată şi le-a cerut jandarmilor să fie pregătiţi pentru o acţiune în forţă pentru evacuarea galeriei, dar forţele de ordine au reuşit să calmeze situaţia fără să apeleze la violenţă.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Ştefan Nanu): Puia - Niţescu, Ghinea, Bumbac, Mansur (64 Barna) - Scărlătescu (83 Silvăşan), Tothăzan (14 I. Florea), V. Apostol, Lădaru - P. Ivanovici, Igiroşanu; Unirea (antrenor Adrian Mihalcea): L. Dobre - S. Stan, Soare, Tudorache, C. Toma - Macare, Ivaşcă (78 Patriancă), Ibrişan, Bolat (70 Jianu) - Oct. Ursu (46 M. Florea), E. Nanu. Cartonaşe galbene: Ghinea, Ivanovici 2, Bumbac / Macare, Soare 2, E. Nanu, Ivaşcă. Cartonaşe roşii: Ivanovici 68 / Soare 74. Marcatori: V. Apostol 65 / Ibrian 80.

Celelalte rezultate ale etapei - sâmbătă: Rapid CFR Suceava - SC Bacău 1-2, FCM Dunărea Galaţi - Unirea Tărlungeni 1-1, ACS Berceni - Gloria Buzău 1-1, Rapid Bucureşti - CSMS Iaşi 0-2. FC Clinceni şi CF Brăila au stat.

Clasament: 1. CSMS Iaşi 37p (golaveraj: 33-15), 2. Rapid Bucureşti 35p (27-16), 3. Unirea Slobozia 32p (24-20), 4. FC Clinceni 27p (29-20), 5. ACS Berceni 27p (24-17), 6. SC Bacău 21p (22-21), 7. Gloria Buzău 19p (20-18), 8. FC FARUL CONSTANŢA 18p (12-26), 9. Unirea Tărlungeni 17p (10-15), 10. CF Brăila 15p (21-31), 11. Rapid CFR Suceava 15p (17-29), 12. Dunărea Galaţi 11p (18-29).