FC Farul, învingătoare în amicalul de miercuri

Fotbal

Sport 24 August 2016 / 21:47 1474 accesări

FC Farul s-a revanşat în confruntarea cu Viitorul Fântânele (echipament albastru)

După ce a pierdut, la 13 august, scor 1-5, amicalul cu Viitorul Fântânele, FC Farul Constanţa s-a revanşat miercuri, tot pe teren propriu, jucătorii antrenaţi de Mihai Guliu câştigând cu scorul de 5-3, la pauză 2-1. Cu numai 11 jucători în lot, FC Farul a condus cu 2-0, după reuşita lui Tase Halep şi autogolul lui Ghiţă, iar echipa din Fântânele a redus din diferenţă prin D. Rusu, din penalty. În repriza a doua, I. Păun a punctat de două ori şi a ridicat scorul la 4-1, după care M. Oancea şi-a trecut în cont o dublă. Acelaşi I. Păun a stabilit rezultatul final al unei partide de verificare în care FC Farul a fost încurajată şi de un grup de suporteri care mai speră într-o salvare miraculoasă a clubului constănţean de la desfiinţare.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Farul Constanţa (antrenor Mihai Guliu): Siminiceanu - C. Ghenciu, C. Ciobanu, Şuta, I. Lupu - I. Costea, Bundache - Husein, I. Păun, Caciandone - T. Halep; Viitorul Fântânele (antrenor Adrian Foamete): Puia - M. Lupu, M. Cristea, Fl. Cristea, Zuba - Guşă, Rusu, Ghiţă, Butcaru - M. Oancea, Dincă; au mai evoluat Fl. Nicolae, Velicică, Orleanu, V. Oancea şi Dumitraş.

FC VIITORUL II, VICTORIE ÎN CUPA ROMÂNIEI

Miercuri, la Olteniţa, într-un meci din cadrul fazei a II-a a Cupei României-Timişoreana la fotbal, FC Viitorul II a câştigat întâlnirea cu CSM Olteniţa, cu scorul de 4-1, la pauză 1-1. Pentru echipa antrenată de Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă au marcat Alexandru Stoica, de două ori, Szabolcs Kilyen şi Alexandru Măţan. Tot miercuri, în Cupa României, formaţia AS Victoria Mihai Viteazu a pierdut, pe teren propriu, scor 1-5, la pauză 0-4, duelul cu ACS Înainte Modelu. Golul echipei antrenate de Cătălin Agafiţei a fost înscris de Rînjă.