FC Farul, învinsă clar la Galaţi

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, play-out, etapa a 9-a: DUNĂREA GALAŢI - FC FARUL CONSTANŢA 4-1

Sport 02 Iunie 2014 / 00:00 1071 accesări

Lipsa de maturitate a trădat echipa FC Farul Constanţa în penultima etapă din play-out-ul ligii secunde la fotbal. Sâmbătă, în etapa a II-a din Seria 1 a Ligii a 2-a, FC Farul a cedat, scor 1-4 (0-3), în deplasare, cu Dunărea Galaţi, acelaşi scor cu care reuşise să câştige, în urmă cu trei zile, în faţa celor de la Rapid CFR Suceava. Farul a început bine şi meciul de la Galaţi, a ratat câteva ocazii bune la 0-0, dar golul lui Neagu, din min. 19, în urma unei erori a fundaşului stânga Claudu Popa, a tăiat total elanul constănţenilor. Gălăţenii au profitat şi au mai punctat de două ori până la pauză, prin Bâtfoi, în min. 32 şi 35. Prima parte a reprizei seunde a aparţinut Farului, care după ce a redus din diferenţă prin Muscă, în min. 53, ar fi putut relansa partida dacă Igiroşanu ar fi înscris din situaţie de unu la unu cu portarul. În loc de 3-2 s-a făcut 4-1 în min. 78, Sfrijan stabilind scorul final.

„Tinerii sunt imprevizibili şi, aşa cum mă aşteptam, nu au constanţă. Trebuie să progresăm la acest aspect, numai că doar prin experienţă şi cât mai multe meciuri putem câştiga şi la acest capitol”, este de părere antrenorul secund al Farului, Gică Mina. Pentru FC Farul au evolat următorii jucători: Puia - Niţescu, Erdal, Ciobanu, Cl. Popa - Caciandone (60 Tudor), Buzea, Stan (85 Romaşcanu), Coteanu (46 Igiroşanu) - Pîslaru, Muscă.

Celelalte rezultate din play-out-ul Seriei 1: Unirea Tărlungeni - Gloria Buzău 3-3 şi CF Brăila - Rapid CFR Suceava 5-2. Clasament: 1. Unirea Tărlungeni 31p (golaveraj: 22-15), 2. CF Brăila 31p (21-19), 3. Gloria Buzău 29p, 4. Dunărea Galaţi 26p (22-19), 5. Rapid CFR Suceava 26p (25-27), 6. FC FARUL CONSTANŢA 13p.