FC Farul s-a impus şi în amicalul cu Sparta Techirghiol

Miercuri, pe stadionul „Farul”

Sport 10 August 2016 / 21:15 2235 accesări

Mijlocaşul Vasile Şicu a înscris, din penalty, golul de 2-1 pentru FC Farul

După ce a câştigat sâmbătă, scor 4-2, întâlnirea cu Victoria Mihai Viteazu, FC Farul Constanţa a susţinut miercuri, pe teren propriu, a doua partida amicală de la reluarea pregătirilor. Adversara echipei din Liga a 3-a a fost formaţia Sparta Techirghiol, care evoluează în Liga a IV-a constănţeană. FC Farul a deschis scorul rapid, prin I. Lupu, la prima acţiune de atac, iar oaspeţii au egalat imediat, prin Pavlicu. Până la pauză, jucătorii antrenaţi de Mihai Guliu au preluat conducerea, după reuşita lui Şicu, din lovitură de la 11 metri. În repriza a doua, pentru FC Farul au mai marcat Cristea, I. Păun şi Răduc, o dublă în ultimele minute de joc, astfel că rezultatul final al meciului a fost FC Farul - Sparta 6-1. O diferenţă de scor realizată pe final, prea mare faţă de modul în care au decurs ostilităţile în teren, evoluţia echipei din Techirghiol, pregătită de Mihai Bălău, fiind una curajoasă, oaspeţii irosind şi ei câteva ocazii de gol.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Farul: Siminiceanu - Mărculescu, Ianuşi, Fl. Anca, Şuta - C. Ciobanu, Amet Enghin - Şicu, Caciandone, I. Lupu - Cristea; au mai jucat: Gheorghete (portar), A. Zaharia, I. Păun, Tase Halep, Iancu, Răduc, Maşca şi S. Gula; Sparta: Turlacu - Vânt, Morea, Olăriţă, Curtmemet - Pavlicu, Salas, Ioniţă, Stan, Popa - Petre; au mai jucat: Călin, Milea, Alexandru şi Dicu. Întâlnirea a fost arbitrată la centru de Gabriel Bodnar.

Sâmbătă, de la ora 10.00, pe stadionul „Farul”, FC Farul va susţine un nou joc de verificare, cu Viitorul Fântânele, iar Sparta Techirghiol va disputa un meci amical, pe teren propriu, cu Unirea Topraisar. Reamintim că Sparta Techirghiol va fi adversara formaţiei SSC Farul Constanţa, în prima etapă a Ligii a IV-a, programată la 21 august.