FC Sevilla scrie istorie în UEL

Fotbal / Finala UEFA Europa League: FC LIVERPOOL - FC SEVILLA 1-3

Sport 18 Mai 2016 / 23:46 653 accesări
În ciuda înfrângerii, suporterii lui Liverpool şi-au aplaudat favoriţii

FC Liverpool nu a putut-o stopa pe FC Sevilla din cursa pentru celui de-al treilea succes consecutiv în UEFA Europa League. Miercuri seară, pe stadionul „St. Jakob-Park” din Basel, în finala UEL, echipa antrenată de Jürgen Klopp a condus la pauză, însă în repriza a doua a fost depăşită de formaţia condusă de pe margine de Unai Emery. FC Sevilla îşi trece în palmares al treilea trofeu consecutiv în această competiție şi obţine calificarea în grupele UEFA Champions League în sezonul următor.

Întâlnirea a început cu FC Liverpool ameninţând poarta adversă în min. 8, când balonul şutat de Emre Can a fost respins de Soria, iar Sturridge a fost aproape de gol pe contraatac, în min. 11. După ce Gameiro a reluat spectaculos, din foarfecă, în min. 31, puţin pe lângă, Liverpool a reuşit deschiderea scorului în min. 35, prin Sturridge, care a şutat plasat, cu exteriorul, trimiţând mingea la colţul lung. 1-0 după primele 45 de minute, iar repriza a doua a început cu golul înscris în secunda a 18-a de Kevin Gameiro, apărarea lui Liverpool părând că este încă la vestiar, în pauză. Tot atacantul echipei spaniole a irosit alte două ocazii, în min. 48, şut blocat de Kolo Touré, şi în min. 60, şut respins de Mignolet. Căpitanul Coke a înscris al doilea gol pentru FC Sevilla, în min. 64, şi tot el dat lovitura de graţie „cormoranilor” în min. 70, formaţia engleză nemaireuşind o revenire de senzaţie aşa cum s-a întmplat în returul cu Borussia Dortmund. Rezultat final: FC Liverpool - FC Sevilla 1-3 (Sturridge 35 / Gameiro 46, Coke 64, 70).

Au evoluat următoarele formaţii - FC Liverpool (antrenor Jürgen Klopp): Mignolet - Clyne, Lovren, Kolo Touré (82 Benteke), Moreno - Milner (cpt.), Emre Can - Lallana (73 Allen), Firmino (69 Origi), Coutinho - Sturridge; FC Sevilla (antrenor Unai Emery): Soria - Mariano Ferreira, Rami (78 Kolodziejczak), Daniel Carriço, Escudero - Krychowiak, N'Zonzi - Coke (cpt.), Banega (90+3 Cristóforo), Vitolo - Gamerio (89 Iborra). Cartonaşe galbene: Lovren, Origi, Clyne / Vitolo, Banega, Rami, Mariano Ferreira. Partida a fost arbitrată la centru de suedezul Jonas Eriksson.

Trofeul UEFA Europa League ajunge în Spania, la fel ca şi trofeul UEFA Champions League, pentru că Real Madrid şi Atlético Madrid se vor întâlni sâmbăta viitoare, la 28 mai, la Milano, pe stadionul „San Siro”, în finala Ligii Campionilor la fotbal.