FC Viitorul a câștigat duelul sateliților cu Dinamo!

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 23-a

Sport 05 Mai 2017 / 21:30 671 accesări
Alexandru Cicâldău (dreapta) a înscris golul victoriei pentru FC Viitorul II

Vineri au avut loc patru partide contând pentru etapa a 23-a din Liga a 3-a la fotbal, în două dintre ele fiind implicate formațiile din județul Constanța care activează în Seria a 2-a. FC Viitorul II a jucat în deplasare contra unei alte echipe-satelit, Dinamo II București, și s-a impus cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Alexandru Cicâldău, în minutul 27. Cu această victorie, formația constănțeană a urcat pe locul 2 al clasamentului. Au evoluat pentru FC Viitorul II (antrenori Cristian Cămui și Vasile Mănăilă): Tordai - Kilyen, Ghiță, Mladen (46 Căpuşă), Panait - Neniță, D. Dumitrescu (46 T. Băluță), Cicâldău (46 Mățan) - Al. Stoica (75 Dani Lopez), Cr. Ene, Drăguș.

Și Axiopolis Sport Cernavodă a jucat în București, pe terenul Metaloglobus, în fața liderului detașat al clasamentului. Dunărenii au condus cu 1-0, prin golul marcat de Husein, în minutul 30 (lovitură de cap după un corner), însă gazdele au egalat până la pauză. Bucureștenii au dominat repriza secundă, au înscris în minutele 55 și 57, iar scorul final, 3-2 pentru Metaloglobus, a fost fixat de Moise, în minutul 90+2.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): G. Celnicu - G. Rusu, Daniel Zaharia, Andreescu, C. V. Hristu (60 Dogaru) - Al. Vieru (90 Dumitrescu), Moldoveanu - M. Al. Hristu, Zugravu (46 Moise), L. Gheorghe - Husein. Rezerve neutilizate: Ad. Cristea, Sasu, F. Abibula. Echipa din Cernavodă n-a avut portar de rezervă, Nanu fiind accidentat.

Alte rezultate de vineri: ACS Înainte Modelu - Unirea Slobozia 2-2; SC Popești-Leordeni - CSM Oltenița 2-0. Sâmbătă, de la ora 18.00, vor avea loc meciurile Petrolistul Boldești - CS Tunari și Viitorul Domnești - Astra II Giurgiu. Partida Delta Dobrogea Tulcea - Arsenal Malu nu se joacă, pentru că Arsenal s-a retras din campionat și pierde cu 0-3 toate meciurile programate în retur.

Clasament Seria a 2-a:

1. Metaloglobus București 57 de puncte (golaveraj 46-22) - promovată în Liga a 2-a

9. AFC Astra II Giurgiu 32p (34-31)

10. Axiopolis Sport Cernavodă 30p (41-40)

11. CSM Oltenița 28p (34-35)

12. ACS Înainte Modelu 25p (52-49)

13. Petrolistul Boldești 19p (31-46)

14. Arsenal Malu 0p (10-91) - echipă retrasă din campionat după ultima etapă din tur

Axiopolis pierde la Oltenița în ultimul minut de prelungiri!