FC Viitorul a pierdut şi returul cu Dinamo Zagreb din UEFA Youth League

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret

Sport 23 Octombrie 2018 / 22:19 619 accesări

Marţi s-a disputat la Zagreb întâlnirea retur din primul tur al Ligii Campionilor la fotbal pentru echipele de tineret dintre echipa locală Dinamo Zagreb și FC Viitorul. Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 2-0, la pauză 1-0. Gazdele au deschis scorul în minutul 27, atunci când Marius Leca a deviat nefericit, în propria poartă, o minge centrată de pe partea stângă. Viitorul și-a creat câteva situații bune de a egala în repriza secundă, însă tot croaţii au marcat prin Cuze, în minutul 82. În partida tur, disputată la Ovidiu, săptămâna trecută, Dinamo Zagreb s-a impus cu 1-0 (Cuze 37), astfel că formaţia croată a obţinut calificarea în turul al doilea din UEFA Youth League.

Au evoluat următoarele echipe - Dinamo Zagreb U19 (antrenor Igor Jovicevic): Horkas - Mikulic (66 Krizmanic), Franjic, Sutalo, Radonja - Julardzija, Gjira, Pavlak (80 Radic) - Marin, Baturina (80 Sipos), Cuze; FC Viitorul U19 (antrenori Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă): Șerban - R. Ghiță (77 Georgescu), M. Leca, A. Vlad, Neciu (69 Nedelea) - Negrean, Călin, Tucaliuc - Chera (76 Ilie), Pop (55 L. Munteanu), A. Pitu (55 Matiș). Cartonașe galbene: Mikulic, Baturina, Radic / A. Vlad, M. Leca, R. Ghiță, Nedelea, Călin. Au arbitrat: Vitaliy Romanov - Oleksandr Korniyko şi Valentyn Kutsev (toți din Ucraina).