FC Viitorul, aproape de victorie în partida cu FCSB

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 6-a

Sport 22 Aprilie 2018 / 07:30 527 accesări
Ionuţ Vînă, mijlocaşul Viitorului, a deschis scorul cu un gol superb

Stadionul „Central” din Complexul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu a găzduit sâmbătă seară duelul dintre echipele FC Viitorul şi FCSB, din etapa a 6-a a play-off-ului Ligii 1 Betano la fotbal. Un meci în care campioana en titre a României, Viitorul, a avut o primă repriză foarte bună, marcând de două ori şi irosind alte mari ocazii de gol, însă la pauză diferenţa a fost de un singur gol pe tabela de marcaj.

Trupa enervant de tânără a lui Gică Hagi a condus cu scorul de 2-0, graţie reuşitelor mijlocaşului Ionuţ Vînă, din minutul 19, care a șutat necruţător de la aproximativ 22 de metri, şi atacantului Cristian Gavra, din minutul 36, cu un șut puternic, de la 12 metri, Bălgrădean neavând replică la execuţiile jucătorilor constănţeni. Viitorul a mai ratat în minutul 40 încă două situații mari de a marca, prin Gavra și Cicâldău, mijlocaşul echipei gazdă având şi o bară, în minutul 23. La pauză, scorul a fost însă 2-1 pentru Viitorul, după un gol norocos reușit de Man, în minutul 45.

Rezultatul final al partidei, 2-2, a fost stabilit de Budescu, în minutul 56, dintr-o lovitură liberă de la 17 metri. FCSB a avut şi o bară, în minutul 69, la şutul lui Teixeira, dar formaţia bucureşteană nu a putut obţine cele trei puncte puse în joc, făcând un pas greşit în lupta pentru titlu.

„Am început jocul foarte prost. O primă repriză foarte slabă, cea mai slabă de când sunt eu antrenor. Ne-au surprins cei de la Viitorul prin agresivitate şi presing. Îmi era teamă că nu mai puteam întoarce la cum arăta meciul la 2-0 pentru Viitorul”, a spus antrenorul Nicolae Dică.

„Mă bucur pentru prestaţia pe care am avut-o, pentru că nu e uşor să ai o echipă aşa de tânără şi să joci aşa de bine ca în prima repriză. Vorbim de o repriză incredibilă”, declarat managerul tehnic al formaţiei constănţene, Gheorghe Hagi.

Au evoluat - Viitorul: Cojocaru - Mladen, Țîru (79 Hodorogea), Ghiță, Cr. Ganea - Cicâldău, T. Băluță, Vînă - Mățan (58 Casap), Gavra (70 T. Căpuşă) I. Hagi (cpt.); FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, M. Bălaşa (71 Junior Morais), Momcilovic - Pintilii, Ov. Popescu (46 Teixeira) - Man, Budescu, Fl. Tănase (cpt.) - Alibec (46 Gnohere). Cartonaşe galbene: Ţîru, Mladen / Benzar, Pintilii, Planic. Meciul a fost arbitrat la centru de Marcel Bîrsan (Bucureşti).

Programul celorlalte partide din play-off - duminică, 22 aprilie, ora 20.45: CSM Poli Iaşi - CFR Cluj; luni, 23 aprilie, ora 20.45: Astra Giurgiu - CS Universitatea Craiova.

Clasament play-off: 1. FCSB 42p (golaveraj: 11-4), 2. CFR 39p (6-4), 3. CS U. Craiova 34p (5-3), 4. FC VIITORUL 30p (8-6), 5. Astra 23p (1-7), 6. CSM Poli 20p (2-9).

Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League. În cazul în care CS Universitatea Craiova va încheia sezonul pe podium şi va câştiga şi Cupa României, atunci şi ocupanta locului 3 va merge în UEFA Europa League.