FC Viitorul, în finala Cupei României U17

Învingătoare și în manșa retur

Sport 16 Mai 2018 / 16:50 974 accesări
FC Viitorul U17 a câștigat ambele meciuri din semifinala cu Sporting Juniorul Vaslui

Miercuri după amiază s-a disputat pe stadionul „Orășenesc” din Ovidiu întâlnirea retur din semifinalele Cupei României Under 17 dintre formațiile FC Viitorul și Sporting Juniorul Vaslui. După victoria din tur, de la Vaslui, scor 4-0, jucătorii antrenați de Constantin Fălină și Nicolae Roșca au câștigat și pe teren propriu, scor 2-1 (Georgescu 15, Pocol 68 / Cîrloanță 79), obținând calificarea în finala competiției. FC Viitorul U17 va întâlni în ultimul act, programat la 26 mai, echipa UTA Arad, care a eliminat, în cealaltă semifinală, cu 6-0 și 5-0, pe Ardealul Cluj. Au evoluat pentru FC Viitorul U17: Șerban - Georgescu, Ștefănescu (41 Vlad), Sîrbu, Grosu (48 Munteanu) - Neagu, Călin (41 Bileca), Grameni (41 Mureșan) - Dumitrescu, Girsik (41 Pocol), Vultur.

Tot miercuri după amiază a avut loc pe stadionul „Granitul” din București întâlnirea retur din semifinalele Cupei României Under 19 dintre echipele Dinamo București și FC Viitorul. Învinși în tur cu 2-1, constănțenii, pregătiți de Cristian Cămui și Vasile Mănăilă, au câștigat cu același scor, 2-1 (Halep 45, Leca 72 / G. Răducan). S-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare pentru stabilirea formației calificate în finală. Dinamo s-a impus cu 4-3 și va juca în ultimul act al competiției. Au evoluat pentru FC Viitorul U19: Murariu - Sabangeanu (78 Negrean), Leca, Acasandrei, R. Ghiță - M. Ene, Vidrăsan, Boboc - Tucaliuc (46 Matiș), Halep (46 Bănică), Mihalache (46 Pop).