FC Viitorul, în optimile Cupei României

Fotbal / Cupa României, 16-imi de finală: CONCORDIA CHIAJNA - FC VIITORUL 0-3

Sport 26 Septembrie 2018 / 20:57 671 accesări
Fundaşul Virgil Ghiţă (nr. 2) a înscris primul gol în partida de la Chiajna (sursa foto: Facebook Academia de Fotbal Gheorghe Hagi)

Obiectiv îndeplinit pentru Viitorul, miercuri seară, la Chiajna, în 16-imile de finală ale Cupei României la fotbal. Jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi şi Cătălin Anghel au câştigat cu scorul de 3-0 meciul cu formaţia locală Concordia şi au obţinut mult dorita calificare în optimile de finală ale competiţiei. Golurile echipei constănţene au fost marcate de Virgil Ghiţă, în minutul 14, reluare cu capul după un corner executat de Houri, Alexandru Măţan, în minutul 65, şut deviat de un fundaş advers, şi Andrei Ciobanu, în minutul 90+3, după un contraatac. Gazdele au avut doi jucători eliminaţi, Prepeliţă şi Bărboianu.

Au evoluat următoarele formaţii - Concordia (antrenor Dorinel Munteanu): Greab - Bărboianu, M. Leca, A. Marc (cpt.), Fota (11 Deaconu) - Bucşa, Prepeliță - Grădinaru, M. Cristescu (69 Ivanovici), Nivaldo - Batin (59 G. Matei); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Mailson Lima, V. Ghiță, Luchin (73 Neciu), Boboc - Vl. Achim (cpt.) (46 A. Ciobanu), Artean, P. Iacob - Houri (46 Mățan), Voduț, Natkho. Cartonașe galbene: Bucşa, Prepeliță (2), M. Leca / Houri, A. Ciobanu. Cartonaşe roşii: Prepeliță (min. 45+1), Bărboianu (min. 55). Partida a fost arbitrată la centru de George Găman (Craiova).

Pentru formaţia constănţeană urmează duminică, de la ora 18.00, pe teren propriu, întâlnirea cu Astra Giurgiu, din etapa a 10-a a Ligii 1.