FC Viitorul, în optimile Ligii Campionilor U-19

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret, play-off, manșă unică: FC VIITORUL - FC COPENHAGA 4-2

Sport 08 Februarie 2017 / 19:17 1826 accesări
Carlo Casap a realizat o „dublă” în partida FC Viitorul - FC Copenhaga

Echipa alcătuită din jucători sub 19 ani a Fotbal Club Viitorul continuă să rescrie istoria fotbalului românesc! Campioana națională la nivelul juniorilor de 18 ani, care a devenit în acest sezon prima formație din România calificată în fazele superioare din UEFA Youth League (Liga Campionilor pentru tineret), a depășit miercuri și al treilea tur eliminatoriu al competiției, reușind să se califice în optimile de finală. În play-off-ul UEFA Youth League, FC Viitorul U-19 a jucat pe teren propriu cu FC Copenhaga, miercuri seară, la Ovidiu, și a obținut o victorie mai clară decât o arată rezultatul final, 4-2 (1-1).

Oaspeții au fost mai prezenți în jumătatea adversă în primele minute ale întâlnirii, dar constănțenii au echilibrat repede disputa și au început să preseze careul danezilor. Dominarea lor s-a materializat în minutul 32, când Casap a deschis scorul din pasa lui Coman, însă după doar trei minute Holse a restabilit egalitatea, astfel că rezultatul la pauză a fost 1-1.

Repriza a doua a fost la discreția Viitorului, care și-a masat adversara în propria jumătate, iar portarul Djukic a devenit cel mai ocupat jucător de pe teren! După ce a intervenit salvator la ocazia lui Coman, din minutul 61, goalkeeper-ul danez a trebuit să se recunoască învins în minutul 67, când Cristian Ene, abia introdus în joc, și-a adus echipa în avantaj din pasa lui Mățan: 2-1. Djukic a salvat și în minutul 75, din fața lui Coman, însă nouarul Viitorului s-a revanșat după patru minute, când a fructificat pasa lui Casap. Danezii au căzut complet după acest gol și scorul a devenit 4-1 în minutul 83, când Casap a realizat „dubla” din pasa lui Cr. Ene. Rezultatul final, 4-2, a fost stabilit de Wind, în minutul 90+2.

Au evoluat pentru FC Viitorul U-19 (antrenor Nicolae Roșca): Tordai - Căpușă, T. Băluță, Ghiță, Kilyen - A. Ciobanu, D. Dumitrescu, Casap - Cicâldău (67 Cr. Ene), Fl. Coman (87 Boboc), Mățan (77 M. Ene). Au arbitrat Serghei Lapocikin (la centru), Aleksei Lebedev și Aleksandr Kudriavțev, toți din Rusia. Arbitru de rezervă: Claudiu Marcu (Constanța).

Celelalte rezultate din play-off:

Midtjylland (Danemarca) - Benfica Lisabona 1-1, 5-6 după lovituri de departajare

AS Roma - AS Monaco 1-2

Altınordu (Turcia) - Atletico Madrid 0-2

Maccabi Haifa - Borussia Dortmund 0-1

Ajax Amsterdam - Juventus Torino 2-0

FC Salzburg - Manchester City (miercuri, ora 19.00)

Rosenborg Trondheim - FC Basel (miercuri, ora 19.00)

Învingătoarele din play-off au obținut calificarea în optimile de finală ale competiției, acolo unde vor întâlni una dintre echipele FC Barcelona, ȚSKA Moscova, Dinamo Kiev, Paris Saint-Germain, FC Porto, PSV Eindhoven, Real Madrid și FC Sevilla, care au câștigat grupele Ligii Campionilor pentru tineret din care au făcut parte. Tragerea la sorți este programată pe 13 februarie 2017, iar partidele vor avea loc pe 21 sau 22 februarie. Se joacă în manșă unică, iar gazda se determină prin tragere la sorți, la fel cum se vor petrece lucrurile și în faza sferturilor de finală (7-8 martie). Învingătoarele din sferturi vor juca semifinalele și finala competiției, programate pe teren neutru, la Nyon (Elveția), pe Colovray Stadium, în perioada 21-24 aprilie 2017.