FC Viitorul se menţine în coasta liderului

Fotbal / Liga 1, etapa a 17-a

Sport 26 Noiembrie 2019 / 00:46 566 accesări

Jucătorii Viitorului au obţinut trei puncte importante în lupta din partea superioară a clasamentului

Antrenorul echipei oaspete, Leo Grozavu, a fost total nemulţumit de maniera de arbitraj

Gheorghe Hagi a fost mulţumit pentru victoria de luni seară

FC Viitorul Constanţa şi-a îndeplinit obiectivul luni seară, pe teren propriu, în etapa a 17-a din Liga 1 la fotbal, Formaţia condusă de Gheorghe Hagi a trecut cu scorul de 4-1 (V. Ghiță 4, L. Munteanu 52, Rivaldinho 78, C. Matei 86-pen. / Safranko 27) de Sepsi Sf. Gheorghe, în meciul disputat pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, astfel că se menţine pe locul al doilea în clasament.

Viitorul a deschis rapid scorul, în minutul 4, prin Virgil Ghiță, care a reluat cu capul după un corner executat de Andrei Ciobanu. Sepsi a egalat însă în minutul 27, prin Safranko, tot în urma unei lovituri de colț, portarul Căbuz nereuşind să prindă mingea. Oaspeţii au rămas în finalul primei reprize în nouă oameni după eliminările lui Tincu și Bouhenna, iar în partea a doua a jocului atacurile Viitorului s-au concretizat şi pe tabela de marcaj. În minutul 52, Louis Munteanu a înscris al doilea său gol din acest sezon după o reluare spectaculoasă, Rivaldinho a majorat diferența, în minutul 78, cu un șut plasat din mijlocul careului, iar Cosmin Matei a stabilit rezultatul final, în minutul 86, după ce a fructificat un penalty.

Au evoluat următoarele echipe - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Căbuz - Mladen, Artean, V. Ghiță, De Nooijer (68 St. Filip) - A. Ciobanu, Vl. Achim (cpt.), P. Iacob (46 C. Matei) - Houri - Rivaldinho, Zoua (17 L. Munteanu); Sepsi Sf. Gheorghe (antrenor Leo Grozavu): Niczuly - Kilyen, Bouhenna, O. Diakhite, Fl. Ștefan - Vașvari (cpt.), Tincu, Velev - Cârnaț (40 Adebanjo), Andrezly (63 R. Deaconu), Safranko (84 Konongo). Cartonașe galbene: Mladen / Safranko, Andrezly, Tincu (2), Velev, Bouhenna (2), Fl. Ștefan. Cartonașe roșii: Tincu (min. 33), Bouhenna (min. 36).

Meciul a fost arbitrat la centru de Sebastian Colțescu.

Celelalte rezultate ale etapei a 17-a -

Vineri, 22 noiembrie

CFR Cluj - Chindia Târgovişte 4-0 (Itu 3, Bordeianu 72, 79, Camora 87)

Sâmbătă, 23 noiembrie

CSM Politehnica Iaşi - FC Voluntari 2-2 (Passaglia 76, A. Cristea 83 / Căpăţână 36, C. Ţîră 66)

FCSB - Astra Giurgiu 1-3 (Gnohere 19 / Alibec 30, 60, G. Enache 90+6)

Duminică, 24 noiembrie

Academica Clinceni - Dinamo Bucureşti 2-2 (Cebotaru 11-pen., Merloi 21 / Sorescu 31, Perovic 45+2)

Gaz Metan Mediaş - FC Botoşani 0-0

Universitatea Craiova - FC Hermannstadt 3-0 (Bancu 39, Cicâldău 68, Viera 76)

Clasament: 1. CFR 34p (golaveraj: 39-13), 2. FC VIITORUL 32p (39-20), 3. Craiova 31p (26-16), 4. Astra 31p (27-18), 5. FCSB 27p (25-23), 6. Mediaş 27p (25-21), 7. Botoşani 23p (24-23), 8. Iaşi 22p (19-22), 9. Dinamo 22p (24-29), 10. Chindia 17p (18-28), 11. Sepsi 16p (15-18), 12. Clinceni 15p (19-31), 13. Hermannstadt 14p (13-31), 14. Voluntari 8p (11-31).

Locurile 1-6 din sezonul regulat al Ligii 1 vor evolua în play-off, iar locurile 7-14 din sezonul regulat vor continua în play-out.

Locul 1 din play-off se va califică în UEFA Champions League, în timp ce locurile 2 și 3 vor merge în UEFA Europa League.

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda.

În etapa viitoare, a 18-a din Liga 1, FC Viitorul va evolua luni, 2 decembrie, de la ora 20.30, în deplasare cu FC Botoșani.