FC Viitorul U17 a reuşit eventul

După victoria din finala Ligii Elitelor

Sport 02 Iunie 2018 / 15:31 1362 accesări
FC Viitorul s-a impus la loviturile de departajare în finala de sâmbătă (sursa foto: www.frf.ro)

Sâmbătă, la Centrul de Fotbal de la Buftea, s-a disputat finala Ligii Elitelor Under 17, între echipele FC Viitorul U17 şi CS Universitatea Craiova. Jucătorii pregătiţi de Constantin Fălină și Nicolae Roșca au obţinut tricourile şi medaliile de campioni după executarea loviturilor de departajare, scor 6-5, la finalul timpului regulamentar de joc scorul fiind egal, 1-1. Formaţia constănţeană a reuşit astfel eventul, după ce sâmbăta trecută, tot la Buftea, a cucerit şi Cupa României la această categorie de vârstă.

În finala de sâmbătă, Viitorul a deschis scorul prin Louis Munteanu, în minutul 10, care a fructificat pasa lui Alexi Pitu. După ce portarul Şerban a apărat lovitura de la 11 metri executată de Markovic, echipa craioveană a egalat în minutul 62, prin acelaşi Markovic.

La loviturile de departajare, Vlad, A. Pitu, Grameni, Matiş, Negrean şi Ştefănescu au înscris pentru Viitorul, Louis Munteanu şi Mureşan au ratat, iar portarul Paul Şerban, declarat cel mai bun jucător al finalei, a apărat două lovituri de la 11 metri.

Au evoluat pentru FC Viitorul U17: Șerban - Georgescu (70 Grosu), Vlad, Ștefănescu, Mureșan - Călin (50 Girsik), Negrean (cpt.), Grameni - Matiş, L. Munteanu, A. Pitu.

La categoria Under 19, FC Viitorul şi Dinamo Bucureşti vor lupta duminică, 3 iunie, de la ora 11.00 (în direct la Dotto Sport), în marea finală, pentru un loc în ediţia viitoare din UEFA Youth League.