FC Viitorul U19 și U17, în semifinalele Cupei României

Fotbal

Sport 13 Martie 2018 / 17:16 553 accesări

Viitorul U 19 (echipament albastru-negru) a câștigat categoric meciul cu CSȘ Slatina

Viitorul U17 (echipament alb) a învins la scor de forfait Petrolul

Marți, pe terenul sintetic din Complexul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, FC Viitorul a susținut partidele din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României Under 19 și Under 17, ambele jocuri aducând calificarea formațiilor constănțene în semifinalele celor două competiții.

FC Viitorul U19 a învins categoric, cu scorul de 9-0, pe CSȘ Slatina, prin golurile înscrise de Romea Bănică, în minutele 2 și 16, Mihai Ene, în minutul 22, Alexandru Sabangeanu, în minutele 31 și 74, Cezar Mihalache, în minutele 55 și 66, Andrei Zete, în minutul 83, și Dimciu Halep, în minutul 88.

Au evoluat pentru FC Viitorul U19 (antrenori Cristian Cămui și Vasile Mănăilă): Murariu - Sabangeanu, Leca, Acasandrei, Neciu (46 R. Ghiță) - M. Ene (67 Gherghiceanu), Vidrăsan (58 Suflaru), Tucaliuc - Zete, Bănică (46 Mihalache), Pop (67 Halep).

În precedentele tururi, constănțenii au dispus de Dunărea Călărași, scor 10-0, în 16-imile de finală, și de CSA Steaua București, scor 6-2, în optimile de finală. Semifinalele vor avea loc la 2 mai (manșa tur) și la 9 mai (manșa retur).

În sferturile de finală ale Cupei României U17, FC Viitorul a trecut de Petrolul Ploiești, cu scorul de 3-0, golurile fiind marcate de Antonio Dumitrescu, în minutul 2, Ștefan Bodișteanu, în minutul 70, și Răzvan Matiș, în minutul 80+1, în minutul.

Au evoluat pentru FC Viitorul U17 (antrenori Constantin Fălină și Nicolae Roșca): Șerban - Georgescu (74 Bileca), Sîrbu, Vlad, Trucă - Călin (74 Voicu), Negrean - Dumitrescu (74 Neagu), Matiș, Vultur (41 Mălăele) - Pârnău (68 Bodișteanu).

FC Viitorul U17 a eliminat în 16-mile de finală Academia Farul, scor 3-0, iar în optimi, pe Dunărea Călărași, scor 2-0. Semifinalele sunt programate la 2 mai (manșa tur) și la 9 mai (manșa retur).