FC Voluntari a ţinut în şah liderul

Fotbal / Liga 1, etapa a 20-a

Sport 03 Decembrie 2015 / 22:33 1206 accesări

Ultimele două partide din etapa a 20-a a Ligii 1 la fotbal s-au disputat joi seară şi s-au încheiat la egalitate. La Giurgiu, liderul Astra nu a putut trece de penultima clasată, FC Voluntari, cele două goluri fiind marcate din lovituri de la 11 metri, în timp ce în duelul dintre Dinamo Bucureşti și CSMS Iași nu s-a înscris. Partida din Ştefan cel Mare a fost întreruptă în minutul 33 de către arbitrul Iulian Călin, din cauza scandărilor xenofobe repetate ale suporterilor „câinilor roşii”. Jucătorii celor două formaţii au fost trimişi la cabine, iar meciul s-a reluat după o pauză de zece minute.

De remarcat faptul că în această etapă s-a înregistrat o singură victorie a gazdelor, FC Botoşani, cinci întâlniri s-au încheiat la egalitate şi doar Pandurii Tg. Jiu a câştigat în deplasare.
Rezultate - marţi: CS U. Craiova - ACS Poli Timişoara 1-1 (Nuno Rocha 57 / Javi Hernandez 42-pen.), Concordia Chiajna - FC Viitorul 2-2 (G. Giurgiu 13-pen., M. Pena 84 / A. Chiţu 32, Nicoliţă 68); CFR Cluj - Pandurii Tg. Jiu 1-2 (Jakolis 75 / Săpunaru 12, Hora 70); miercuri: FC Botoşani - Petrolul Ploieşti 2-1 (Hadnagy 37, Fulop 68-pen. / Zoubir 8), ASA Tg. Mureş - FC Steaua Bucureşti 1-1 (Ramiro Costa 48 / L. Filip 41); joi: Astra Giurgiu - FC Voluntari 1-1 (Alibec 67-pen. / Pancu 30-pen.), Dinamo Bucureşti - CSMS Iaşi 0-0.
Clasament: 1. Astra 41p (golaveraj: 33-23), 2. Pandurii 39p (28-18), 3. FC VIITORUL 37p (40-20), 4. Dinamo 34p (25-20), 5. FC Steaua 31p (25-20), 6. ASA 28p (22-18), 7. Craiova 27p (22-20), 8. Iași 27p (15-20), 9. CFR* 22p (25-20), 10. Poli 20p (17-25), 11. Botoșani 17p (20-30), 12. Concordia 15p (18-31), 13. Voluntari 12p (17-33), 14. Petrolul* 8p (14-23). * - CFR și Petrolul sunt penalizate cu câte șase puncte.
Vineri seară, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1, Dolce Sport 1 şi Look TV), este programat primul meci din etapa a 21-a: CFR Cluj - Concordia Chiajna.
REGHECAMPF A SEMNAT UN CONTRACT PE DOI ANI ŞI JUMĂTATE CU STEAUA
Tehnicianul Laurenţiu Reghecampf a fost numit oficial, joi seară, în funcţia de antrenor principal al echipei FC Steaua Bucureşti, el semnând un contract pe doi ani şi jumătate, a anunţat site-ul oficial al campioanei României. „Spun doar atât pentru moment: Sunt fericit şi mă simt bine! Principala noastră preocupare este acum să muncim foarte bine şi să vorbim mai puţin. Forza Steaua!”, a declarat Reghecampf. Laurenţiu Reghecampf, care în primul său mandat la Steaua a câştigat două titluri de campion şi o Supercupă a României, va fi ajutat de Thomas Neubert, Anton Petrea, Cristinel Ţermure şi Florin Tene. Noul antrenor al Stelei va susţine o conferinţă de presă, vineri, de la ora 13.00, la Centrul Naţional de Fotbal Mogoşoaia. Înainte, de la ora 11.00, va avea loc antrenamentul echipei steliste, care va fi deschis presei în primele 15 minute. Reghecampf îl înlocuieşte la Steaua pe Nicolae Dică, antrenorul care a pregătit partida cu ASA Tg. Mureş după demisia lui Mirel Rădoi.