FCSB - Dinamo, derby decis de un penalty controversat

Fotbal / Liga 1, etapa a 6-a

Sport 03 Octombrie 2020 / 23:00 754 accesări
Arbitrul Radu Petrescu (centru) nu a avut o prestaţie pe măsura duelului din teren, dintre FCSB şi Dinamo

Mult aşteptatul duel dintre FCSB şi Dinamo Bucureşti, desfăşurat sâmbătă seară, pe Arena Naţională, în etapa a 6-a a Ligii 1 la fotbal, s-a încheiat cu victoria celor de la FCSB. După ce a condus cu 2-0, FCSB a fost egalată până la pauză, iar golul care a stabilit învingătoarea a venit în urma unui penalty acordat de arbitrul Radu Petrescu, lovitura de la 11 metri fiind contestată vehement de dinamovişti. Dinamo a încheiat meciul cu doi jucători mai puţin, Isma Lopez, în minutul 75, şi Alexandru Răuţă, în minutul 90+1, fiind eliminaţi.

Tot sâmbătă, Sepsi Sf. Gheorghe a trecut la limită de FC Argeş, iar FC Voluntari a câştigat la Giurgiu, astfel că Astra a rămas pe ultima poziţie în clasament.

Rezultate -

Vineri, 2 octombrie

Universitatea Craiova - Politehnica Iaşi 1-0 (Bărbuţ 51)

Sâmbătă, 3 octombrie

Sepsi OSK Sf. Gheorghe - FC Argeş 1-0 (I. Fulop 58-pen.)

Astra Giurgiu - FC Voluntari 2-3 (Stahl 50, Budescu 83 / Betancor 42, 47, M. Căpățînă 56)

FCSB - Dinamo Bucureşti 3-2 (Fl. Tănase 8, 76-pen., I. Cristea 17 / Borja Valle 26-pen., Nemec 42)

Ora 21.00: UTA Arad - Academica Clinceni

Întâlnirile vor fi transmise în direct de Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Plus.

Clasament: 1. Craiova 18p (golaveraj: 12-3), 2. FCSB 12p (15-9), 3. CFR 11p (5-1), 4. Voluntari 10p (9-8), 5. Iaşi 9p (10-13), 6. Sepsi 9p (6-5), 7. Botoşani 8p (9-5), 8. Hermannstadt 8p (8-6), 9. Clinceni 6p (5-4), 10. Mediaș 6p (8-8), 11. UTA 6p (5-5), 12. Dinamo 5p (7-8), 13. Târgovişte 5p (2-4), 14. FC VIITORUL 5p (7-10), 15. Argeş 1p (4-12), 16. Astra 1p (5-16).

Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, în total 10 etape).

Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, în total 9 etape).

Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locul 2 și 3 din play-off în Europa Conference League.

Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigatoarea barajului dintre locurile 1 şi 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

Locurile 9 şi 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga a 2-a.