FCSB a învins Gaz Metan Mediaș, scor 3-2

Sport 24 Noiembrie 2020 / 09:53 318 accesări

FCSB a urcat pe primul loc în clasamentul Ligii I după victoria de aseară, 3-2 în deplasare cu Gaz Metan Mediaș, în etapa a-XI-a sezonului regulat.

FCSB a deschis scorul prin Darius Olaru (’11), fost jucător la Gaz Metan, din centrarea lui Olimpiu Moruţan. 5 minute mai târziu, medieşenii au egalat prin Ronaldo Deaconu (16), dintr-un penalty obţinut de Luis Niţu, care a fost schimbat imediat după aceea.

Olaru (’32) a reuşit dubla din centrarea lui Florin Tănase. Gaz Metan a restabilit egalitatea prin portughezul Ricardo Valente (’60)

Reușita decisivă a partidei a venit în urma unuipenalty controversatobținut de formația luiToni Petrea.

În minutul 89,Octavian Popescua căzut în careu, iarSebastian Colțescua dictat penalty pentru oaspeți, considerând căMihai Buteanl-a faultat pe tânărul mijlocaș.

FCSB este lider cu 27 de puncte fiind urmată de CSU Craiova cu 25 de puncte si de CFR Cluj cu 21 de puncte.