FCSB, eliminată din Cupa României la fotbal

Surpriză la Sibiu

Sport 01 Martie 2018 / 16:10 614 accesări
FCSB nu mai poate lupta pentru câștigarea Cupei României

Amânat miercuri seară, din cauza terenului înghețat de la Sibiu, meciul dintre FC Hermannstadt și FCSB, din sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, a avut loc joi după amiază și s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-0 (B. Rusu 11, 62, Blănaru 30). Un scor de neprezentare pentru FCSB, echipa bucureșteană fiind depășită fără drept de apel de o echipă aflată pe locul secund în Liga 2-a. FCSB a terminat meciul în zece oameni, Ovidiu Popescu fiind eliminat în minutul 75. În finalul partidei, FC Hermannstadt a ratat mai multe ocazii de gol, în timp ce FCSB nu a reușit să înscrie golul de onoare.

Marți seară, la Mediaș, s-a disputat primul joc din sferturile de finală, Gaz Metan Mediaș învingând-o, cu scorul de 1-0 (M. Rondon 28), pe Astra Giurgiu. Amânate din cauza timpului nefavorabil, întâlnirile CS Universitatea Craiova - Dinamo București și FC Botoşani - CSM Politehnica Iaşi au fost reprogramate pentru 6 martie, respectiv 13 martie.

Reamintim că, miercuri, Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat că prima etapă din play-off-ul şi play-out-ul Ligii 1 a fost amânată, la solicitarea cluburilor, iar Comitetul Executiv al FRF a decis şi amânarea meciurilor din Liga a 2-a şi a 3-a programate la sfârșitul acestei săptămâni.