Federer, în semifinale la Indian Wells

Tenis de câmp

Sport 16 Martie 2018 / 16:54 445 accesări
Roger Federer a obținut a 16-a victorie consecutivă în acest an

Liderul clasamentului ATP, elveţianul Roger Federer, s-a calificat în semifinalele turneului de 1.000 de puncte de la Indian Wells, turneu dotat cu premii în valoare totală de 8.648.508 dolari. În sferturile de finală, Federer s-a impus, cu scorul de 7-5, 6-1, în partida cu sud-coreeanul Hyeong Chang (locul 26 ATP şi cap de serie numărul 23), după o oră şi 22 de minute de joc. În penultimul act, Federer îl va întâlni pe croatul Borna Corici (locul 49 ATP), care a câștigat, în sferturi, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (7/3), confruntarea cu sud-africanul Kevin Anderson (locul 9 ATP şi cap de serie numărul 7).

Federer este deținătorul trofeului la Indian Wells şi a obținut a 16-a victorie consecutivă, egalându-și cel mai bun început de an, din 2006. Federer îşi va păstra prima poziţie în clasamentul ATP.

Cealaltă semifinală va fi decisă după întâlnirile Sam Querrey (SUA, locul 21 ATP) - Milos Raonic (Canada, locul 38 ATP) şi Juan Martin Del Potro (Argentina, locul 8 ATP) - Philipp Kohlschreiber (Germania, locul 37 ATP), programate vineri seară, de la ora 21.00, prima partidă (Querrey - Raonic), și de la ora 23.00, al doilea meci (Del Potro - Kohlschreiber).