Fericirea câştigătorilor Cupei României

După victoria din partida cu Astra

Sport 26 Mai 2019 / 09:25 508 accesări

Succesul obţinut sâmbătă seară, la Ploieşti, pe stadionul „Ilie Oană”, de către FC Viitorul, scor 2-1 (V. Ghiţă 76, Eric 105+1 / Alibec 41), după prelungiri, în confruntarea cu Astra Giurgiu, din finala Cupei României, a adus, în premieră, trofeul în tabăra constănţeană. Managerul tehnic Gheorghe Hagi s-a declarat extrem de fericit la conferinţa de presă, jucătorii săi având răbdare în duelul cu Astra, în care au avut puterea să revină de la 0-1.

„Ştiam că noi trebuie să dăm ritmul jocului. La pauză le-am spus să avem răbdare. Jucătorul meciului, Ghiţă, care a făcut diferenţa. Dar şi jocul nostru a făcut diferenţa. Mă bucur foarte tare, cred că avem şi noi merite. Fericit, fericit, fericit. Începem să ne câştigăm şi suporteri. Unele lucruri ţi le mai dă şi Dumnezeu. Am căpătat şi experienţă. Îi felicit pe toţi jucătorii. Titlul a fost un miracol, cupa e mai uşor să o câştigi. De mâine o să muncesc să devin şi mai bun. Pentru toţi înseamnă foarte mult acest trofeu. Sunt foarte sump şi bun. Mă mai laud şi eu, câteodată, singur, dar rămân acelaşi om modest. Muncesc”, a declarat Gică Hagi, care speră că l-a convins pe cumnatul său, Gică Popescu, să devină preşedintele clubului Viitorului. „Gică Popescu va fi şeful meu. V-am spus de tratative. Decizia o ia el”.

Susţinuţi de cei aproximativ 6.500 de constănţeni care au fost în tribune, dar şi de ploieşteni, fotbaliştii Viitorului au meritat pe deplin să obţină trofeul, prestaţia lor aducând în cele din urmă victoria în tabăra grupării de la ţărmul mării.

Fundaşul Virgil Ghiţă, autorul primului gol al Viitorului şi a unei intervenţii salvatoare în a doua repriză a prelungirilor, a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei.

Iar brazilianul Eric, cel care a înscris golul victoriei, a izbucnit în lacrimi la finalul partidei.