Fernando Torres a suferit un traumatism cranian

La un pas de încă o tragedie pe terenul de fotbal

Sport 03 Martie 2017 / 11:30 523 accesări
Fernando Torres a primit îngrijiri medicale pe teren, jucătorii celor două echipe fiind speriați de posibilitatea unei tragedii

Momente de groază joi seară, în minutul 85 al partidei dintre Deportivo La Coruna și Atletico Madrid, disputat în cadrul etapei a 25-a a campionatului de fotbal din Spania. Intrat pe teren în repriza a doua, în locul lui Kevin Gameiro, Fernando Torres s-a accidentat în minutul 85, la un duel aerian cu Alex Bergantinos, pierzându-și cunoștința. Vârful spaniol s-a lovit puternic cu capul de gazon şi a fost scos pe targă de pe teren. În timp ce atacantul primea îngrijiri pe teren, coechipierul său Gimenez avea lacrimi în ochi. Fernando Torres a suferit un traumatism cranian şi a fost spitalizat, dar este conştient şi se află în stare stabilă, a anunţat clubul său, printr-un comunicat postat pe Twitter.

„Fernando Torres a suferit un traumatism cranian şi a fost transportat la spital pentru a fi supus unor teste. El îşi va petrece noaptea sub observaţiile medicilor. Este în stare stabilă şi conştient. Mâine (n.r. - vineri) va fi supus unor investigaţii amănunţite”, a fost comunicatul clubului Atletico Madrid.

Antrenorul argentinian al formaţiei Atletico Madrid, Diego Simeone, s-a arătat îngrijorat de accidentarea lui Torres, dar a precizat că atacantul spaniol şi-a recăpătat cunoştinţa. „A suferit un traumatism cranian, dar este conştient. Suntem îngrijoraţi de lovitura pe care a primit-o. Intervenţia nu a fost bună, dar în joc, din păcate, au loc astfel de situaţii. Sperăm ca totul să fie bine pentru Fernando Torres”, a declarat Simeone, la conferinţa de presă.

FERNANDO TORRES ȘI-A LINIȘTIT FANII

Fernando Torres, atacantul lui Atletico Madrid, a vrut să-şi liniştească fanii după lovitura la cap suferită joi în timpul partidei cu Deportivo La Coruna și a postat un mesaj pe rețelele sociale în care a menţionat că este într-o stare bună. Primele investigaţii medicale nu au arătat existenţa unei leziuni la cap sau la coloana vertebrală şi va fi examinat suplimentar vineri.

„Vă mulţumesc tuturor pentru grija arătată faţă de mine şi pentru mesajele de încurajare. A fost doar o sperietură, sper să revin pe teren cât de curând”, a precizat Torres pe contul personal de Twitter.

Alex Bergantinos, jucătorul implicat în duelul cu Fernando Torres, a spus că a fost extrem de speriat imediat după incident: „M-am speriat când am văzut că a căzut inconştient. Din fericire, am aflat apoi că e bine. A fost un duel aerian corect, dar nefericit. Ne-am lovit cap în cap. Cel mai important a fost că mi-a transmis după meci faptul că se simte bine”, a menţionat Bergantinos.

FLORIN ANDONE A MARCAT GOLUL GAZDELOR

Atletico Madrid, care a încheiat partida în inferioritate numerică pentru că efectuase cele trei schimbări, a remizat în deplasare cu Deportivo La Coruna, scor 1-1, în etapa a 25-a din campionatul spaniol. Internaţionalul român Florin Andone a marcat pentru gazde, în minutul 13, iar francezul Antoine Griezmann a egalat în minutul 68. Meciul a reprezentat și debutul antrenorului Pepe Mel pe banca tehnică a gazdelor.

Florin Andone a ajuns la opt goluri marcate în 24 partide jucate în acest sezon din Primera Division.

Internaționalul român a avut o reacţie apreciată de presa din Spania. Atacantul român le-a făcut semn suporterilor lui Deportivo să înceteze scandările în momentele în care echipa medicală a celor de la Atletico se afla pe teren pentru a-l examina pe Fernando Torres. Suporterii l-au ascultat pe Florin Andone şi au început să-l aplaude pe Torres.

„Am fost foarte speriat pentru că nu ştiam ce se întâmplă. A fost pentru prima dată când m-am confruntat cu o asemenea situaţie pe terenul de fotbal. Sper să îşi revină rapid”, a declarat Andone pentru „El Mundo Deportivo”, imediat după meci.

În urma acestui rezultat, Deportivo La Coruna se menține pe poziția a 17-a în clasament, cu 20 puncte, la doar un punct de primul loc retrogradabil, ocupat de Granada. Atletico Madrid este a patra, cu 46 de puncte, după FC Barcelona, Real Madrid şi FC Sevilla.