FIFA: Lupul Zabivaka, ales mascota Campionatului Mondial din 2018

Sport 22 Octombrie 2016 / 10:45 1311 accesări

Federaţia Internaţională de Fotbal (FIFA) a anunţat, sâmbătă, prin intermediul site-ului oficial, că mascota Campionatului Mondial din 2018 va fi un lup numit Zabivaka.

Mascota turneului final găzduit de Rusia a fost aleasă în urma voturilor a peste un milion de fani pe parcursul unei luni, conform relatărilor oferite pe site-ul oficial. Zabivaka a fost creat de Ekaterina Bocharova, o studentă din Rusia, şi a obţinut 53% dintre voturile iubitorilor de fotbal.

Podiumul a fost completat de un "tigru", care a obţinut doar 27% dintre voturi, şi o "pisică" ce a strâns doar 20% din voturi. Pe site-ul oficial al FIFA, Zabivaka este prezentată drept "o mascotă ce radiază distracţie, farmec şi încredere". La ceromonia de prezentare a mascotei a participat şi Ronaldo, legendarul fotbalist brazilian.

"Sunt convins că Zabivaka va fi imediat îndrăgit de suporteri la Cupa Confederaţiilor şi la Campionatul Mondial. Totuşi, rolul său este mult mai important decât să devină popular printre spectactori", a declarat Vitaly Mutko, ministrul sportului din Rusia şi preşedintele Comitetului de Organizare al Cupei Mondiale.