Final trist de sezon pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, play-out, etapa a 6-a: FC FARUL CONSTANȚA - CS BALOTEȘTI 3-3

Sport 11 Mai 2015 / 00:00 1282 accesări

Obișnuiți deja cu ideea clasării pe ultimul loc în Seria 1 a Ligii a II-a la fotbal, jucătorii de la FC Farul Constanța au încercat să încheie sezonul cu o victorie de consolare, dar nu au reușit decât un egal în meciul cu CS Balotești, scor 3-3 (1-1), disputat sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 6-a din play-out. Startul partidei a fost întârziat cu zece minute, deoarece oaspeții au ajuns la stadion în jurul orei 10.30 și s-au schimbat ca la nivel de județ, pe banca de rezerve. Scorul a fost deschis de oaspeți, în min. 24, după o fază de cascadorii râsului, Gojnea profitând de o serie de gafe ale portarului Iulian Dinu și fundașului Daniel Ciobanu. Egalitatea s-a restabilit în min. 35, când Enciu a centrat de pe partea dreaptă și Plămadă a reluat mingea cu capul, din 12 metri. Constănțenii au trecut în avantaj în min. 58, Enciu finalizând din marginea careului mic pasa venită de la Jianu, însă CS Balotești a egalat rapid, după o nouă eroare a defensivei grupării de pe litoral, Marinaș reluând balonul cu capul, din 2 metri. Elevii lui Constantin Gache au mai trecut o dată la conducere, grație lobului perfect al lui Jianu, de la 16 metri, însă scorul final a fost stabilit în urma unei noi faze penibile, în ultimul minut de prelungiri. Dinu și Ciobanu s-au încurcat în marginea careului mic, mingea a ricoșat la Ionică și acesta a trimis-o în plasă. „Am jucat ceva mai bine și este păcat de faptul că nu am câștigat, mai ales că am primit golurile total aiurea. Ar fi fost frumos să încheiem cu o victorie. Este nevoie de o analiză profundă, pentru că FC Farul nu poate să plece spre un nou obiectiv în această situație”, a spus antrenorul principal al Farului, Constantin Gache.

Pentru FC Farul au evoluat următorii jucători: I. Dinu - Băjan, D. Ciobanu, Fl. Pătrașcu, Szalkai - Ochia - Al. Grigoraș (60 Al. Giurgiu), R. Neagoe (56 Vieru), I. Plămadă - M. Jianu, Enciu (90 Muscă).

În celălalt meci din play-out-ul Seriei 1, ACS Berceni a terminat la egalitate, scor 1-1, pe teren propriu, cu FCM Dorohoi. Clasament final play-out: 1. FCM Dorohoi 35p, 2. CS Balotești 34p, 3. ACS Berceni 33p, 4. FC FARUL CONSTANȚA 23p.