Franţa, a doua cea mai tânără formaţie care se impune la turneul final al CM

CM de fotbal Rusia 2018

Sport 16 Iulie 2018 / 07:10 639 accesări
Fotbaliştii francezi vor sărbători luni, la Paris, alături de fani, câştigarea titlului mondial (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Reprezentativa de fotbal a Franţei a învins Croaţia, la Moscova, în finala World Cup 2018, cu scorul de 4-2, devenind a doua cea mai tânără echipă care câştigă Cupa Mondială, după Brazilia în 1970. Jucătorii Franţei au avut o medie de 25 de ani şi 10 luni, în timp ce fotbaliştii Braziliei din 1970 aveau o medie de vârsta de 25 de ani şi 9 luni.

Căpitanul Franţei, Hugo Lloris, a primit trofeul Cupei Mondiale de la preşedintele FIFA, Gianni Infantino, iar sute de mii de francezi au sărbătorit la Paris victoria finală. Croatul Luka Modric a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului final, în timp ce francezul Kylian Mbappe, în vârstă de 19 ani, a fost ales cel mai bun tânăr jucător de la Cupa Mondială. Golgheterul turneului din Rusia a fost englezul Harry Kane, cu 6 goluri marcate, în timp ce belgianul Thibaut Courtois a fost ales cel mai bun portar al Cupei Mondiale. Trofeul „Fair-Play” a fost acordat echipei Spaniei.

Luni după amiază, naţionala Franţei va sărbători câştigarea titlului mondial alături de fani, la Paris, printr-o paradă pe Champs-Elysees.