Franţa câştigă cu noroc şi cu Albania

Fotbal / EURO 2016, Grupa A, etapa a 2-a: FRANŢA - ALBANIA 2-0

Sport 16 Iunie 2016 / 00:28 1081 accesări
Antoine Griezmann a deschis drumul Franţei spre o nouă victorie

După ce a învins naţionala României în meciul de debut la EURO 2016, cu un gol marcat în penultimul minut, Franţa a obţinut miercuri seară, pe stadionul “Velodrome” din Marsilia, un nou succes pe final de meci împotriva Albaniei, scor 2-0, în a doua rundă din Grupa A. Fără Pogba şi Griezmann, lăsaţi pe bancă de selecţionerul Didier Deschamps, dar cu tinerele vedete Martial şi Coman în primul 11, gazdele turneului final s-au chinuit în faţa unei echipe care s-a apărat eroic. Drept urmare, prima mare ocazie a reprezentativei „Cocoşului galic” a venit abia la mijlocul reprizei secunde, când Giroud a trimis cu capul în bara din dreapta lui Berisha. Atacurile disperate ale francezilor s-au concretizat abia în ultimul minut al timpului regulamentar, când micuţul Griezmann, aruncat în luptă de Deschamps, a reluat cu capul mingea centrată de Rami. Albanezii au ieşit la joc, în căutarea unei egalări miraculoase şi au fost taxaţi în al şaselea minut de prelungire, la ultima fază a jocului, când Payet, eroul victoriei cu României, l-a executat pe Berisha. Graţie acestei victorii, francezii şi-au asigurat calificarea în optimile de finală şi au nevoie de cel puţin un punct în meciul cu Elveţia pentru a încheia grupa pe primul loc.

Au evoluat echipele - Franţa (selecţioner Didier Deschamps): Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Kante, Matuidi - Coman (68 Griezmann), Payet, Martial (46 Pogba) - Giroud (77 Gignac); ALBANIA (selecţioner Giovanni de Biasi): Berisha - Hysaj, Ajeti (85 Veseli), Mavraj, Agolli - Memujah, Kukeli (74 T. Xhaka), Lila (76 Roshi), Lenjani, Abrashi – Sadiku. Cartonaşe galbene: Kante / Kukeli, Abrashi. Partida a fost arbitrată la centru de scoţianul William Collum.

După două runde, clasamentul Grupei A se prezintă astfel: 1. Franţa 6p (4-1), 2. Elveţia 4p (2-1), 3. România 1p (2-3), 4. Albania 0p (0-3). În ultima etapă, programată duminică, de la ora 22.00, se vor disputa partidele România - Albania şi Franţa - Elveţia.