Froome s-a „îmbrăcat“ în galben după demonstrația de forță din Pirinei

Sport 10 Iulie 2016 / 13:22 517 accesări
Chris Froome pare imbatabil în etapele montane din Turul Franței 2016

Etapa a opta din Turul ciclist al Franței, prima disputată în întregime în Munții Pirinei, a adus și schimbarea liderului în clasamentul general. Britanicul Chris Froome, de două ori triumfător în „Marea Buclă”, a avut un finiș exploziv, a atacat pe coborârea spre linia de sosire, a câștigat etapa și s-a instalat pe prima poziție în clasamentul general.

Etapa a opta, desfășurată sâmbătă, între Pau și Bagnères-de-Luchon, pe distanța de 184 kilometri, a programat prima cățărare de categorie specială a actualei ediții, pe Col de Tourmalet, și a inclus alte trei cățărări, două de categoria întâi și una de categorie secundă. Francezul Thibaut Pinot a trecut primul peste Tourmalet, însă apoi a fost ajuns din urmă și depășit de către plutonul favoriților. Candidații la primele locuri în clasamentul general au mers împreună până în vârful ultimei cățărări, Col de Peyresourde. Aproape de vârf, Froome a atacat, s-a desprins de urmăritori cu aproximativ 12 kilometri înainte de final și apoi a coborât senzațional, trecând primul linia de sosire. Grupul a sosit la 13 secunde în urma britanicului, podiumul etapei fiind completat de irlandezul Daniel Martin și de spaniolul Joaquin Rodriguez.

În clasamentul general, câștigătorul ediției de anul trecut este urmat la 16 secunde de compatriotul său Adam Yates (Orica) și de spaniolul Joaquim Rodriguez (Katiușa). Polonezul Rafal Majka a preluat tricoul alb cu buline roșii, al celui mai bun cățărător, având în această ierarhie un punct avans față de Thibaut Pinot.

FROOME, AMENDAT PENTRU CĂ A LOVIT CU PUMNUL UN SPECTATOR

Noul lider al Turului Franței a fost amendat de organizatori pentru că a lovit cu pumnul un spectator care fugea prea aproape de el, pe ultima cățărare a etapei a 8-a! Froome rula în grupul favoriților, pe Col de Peyresourde, iar imaginile cu fanul columbian au fost surprinse de camerele TV ale cursei. Rutierul a fost amendat pentru gestul său cu 200 de franci elvețieni, pentru „comportare incorectă”.

Froome a explicat incidentul din această ediție la conferința de presă de după etapă. „Nu am nimic cu fanii columbieni, cred că sunt fantastici și fac o atmosferă extraordinară în cursă. Dar tipul ăsta alerga pe lângă mine și avea un steag cu el, care zbura pe deasupra ghidonului meu. Totul putea deveni foarte periculos, așa că l-am împins”, a explicat ciclistul britanic. Froome a făcut apel la fani să nu mai fugă pe lângă rutieri, fiindcă e foarte periculos.

Nu este pentru prima oară când britanicul are probleme cu fanii în Turul Franței. Anul trecut, el a fost atacat cu urină de unii spectatori cărora nu le convenea modul autoritar în care conduce Marea Buclă.

CUMMINGS A CÂȘTIGAT VINERI

Prima etapă din Turul Franței 2016 cu finiș în munții Pirinei a fost cea cu numărul 7, desfășurată vineri pe distanța de 162,5 kilometri, între L’Isle-Jourdain și Lac de Payolle. Aproape de finiș am avut și prima cățărare de categoria întâi a actualei ediții, Col d’Aspin. A existat un grup masiv de evadați, format din aproape 30 de rutieri, printre care se aflau Greg Van Avermaet, deținătorul tricoului galben, fostul câștigător Vincenzo Nibali sau specialiștii la contratimp Tony Martin și Fabian Cancellara. Evadații au avut un avans de peste cinci minute față de restul plutonului.

Pe Col d’Aspin, cu 11 kilometri înainte de finiș, a atacat britanicul Steve Cummings, un rutier în vârstă de 35 de ani, care a știut să ducă solitar etapa până la final. La finalul cățărării pe Aspin, cu șapte kilometri rămași de parcurs, Cummings avea un minut avans față de urmăritori și peste patru minute față de pluton. Ultimii șapte kilometri au fost în coborâre, astfel că britanicul nu a mai fost ajuns din urmă. Cummings mai avea o singură victorie în carieră în Turul Franței, obținută anul trecut, la Mende. A fost a patra victorie de etapă pentru echipa sud-africană Dimension Data în Le Tour 2016, după tripla reuşită de sprinterul britanic Mark Cavendish.

Sud-africanul Daryl Impey a sosit al doilea, la un minut și cinci secunde în urma învingătorului, iar spaniolul Daniel Navarro a fost al treilea, cu aceeași întârziere. Al patrulea a fost italianul Vincenzo Nibali (Astana), la două minute și 14 secunde. Ajuns înaintea plutonului, Greg Van Avermaet își mărea avansul în fruntea clasamentului general, având peste șase minute și jumătate ecart față de francezul Julian Alaphilippe (Etixx) și de spaniolul Alejandro Valverde (Movistar).

Etapa a noua, programată duminică, începe în Spania, la Vielha Val d’Aran, și se încheie în Andorra, la Andorra-Arcalis, după 184,5 km, cu o cățărare de categorie specială la final. Luni este programată prima zi de repaus în Turul Franței 2016, chiar în Andorra.