Germania şi Polonia sunt în optimi, după prima remiză albă de la EURO 2016

Fotbal / EURO 2016, Grupa C, etapa 2: GERMANIA - POLONIA 0-0

Sport 17 Iunie 2016 / 00:13 851 accesări
Portarul german Manuel Neuer priveşte îngrijorat la mingea lovită cu capul de Arkadiusz Milik, însă balonul trimis de atacantul polonez va trece pe lângă poartă

Joi seară, pe Stade de France din Paris, Germania şi Polonia au remizat fără goluri, dar punctul obţinut îi asigură fiecăreia câte un loc în faza optimilor de finală. Din această Grupă C, Ucraina este deja eliminată, fiind prima echipă de la EURO 2016 fără şanse de calificare în faza eliminatorie a competiţiei, după disputarea a numai două etape din faza grupelor.

Două formaţii alcătuite din fotbalişti care în majoritate evoluează în Germania şi se cunosc foarte bine, inclusiv din preliminariile CE 2016, s-au anihilat reciproc într-o primă repriză destul de alertă, dar fără ocazii importante de gol. Nemţii au avut o posesie mai bună, semnificativ fiind faptul că au trecut mai bine de zece minute până polonezii s-au apropiat cu mingea la mai puţin de 30 de metri de poarta adversă! Neuer n-a prea avut ce face în prima jumătate a partidei, în timp ce coechipierii săi din atac au fost imprecişi la finalizare.

Repriza a doua a debutat extrem de promiţător, dar scânteia s-a stins repede, după ocaziile lui Milik, care a ratat lovitura de cap din plonjon, la 6 metri de poartă (min. 46), şi Götze, şut pe direcţia lui Fabiański, din poziţie excelentă (min. 47). Până la finalul jocului, am mai notat câte o mare ocazie de fiecare parte, şi tot în acelaşi minut, 69! Mai întâi, polonezul Milik a „reuşit” să lufteze din poziţie ideală (era la 4 metri de poartă!), iar la contraatacul care a urmat Özil l-a remarcat din nou pe Fabiański, titularizat în locul lui Szczęsny, care s-a accidentat. A fost primul 0-0 de la EURO 2016.

Au evoluat formațiile: GERMANIA (selecționer Joachim Löw): Neuer - Höwedes, Boateng, Hummels, Hector - Kroos, Khedira - T. Müller, Özil, Draxler (71 M. Gomez) - Götze (66 Schürrle); POLONIA (selecționer Adam Nawalka): Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski (80 Kapustka), Krychowiak, Mączyński (76 Jodłowiec), Grosicki (87 Peszko) - Milik, Lewandowski. Cartonașe galbene: Khedira (3), Özil (34), Boateng (67) - Mączyński (45), Grosicki (55), Peszko (90+3).

Meciul a fost arbitrat la centru de Björn Kuipers (Olanda).