Gest superb făcut de Antoine Griezmann

Fotbal / EURO 2016

Sport 30 Iunie 2016 / 14:42 755 accesări
Antoine Griezmann i-a dăruit lui Hugo Salvaing mingea cu care s-a disputat meciul Franţa - Irlanda

Internaţionalul francez Antoine Griezmann i-a dăruit mingea cu care s-a jucat meciul Franţa - Irlanda, scor 2-1, din optimile de finală ale EURO 2016, fiului cel mare al poliţistului asasinat de un islamist radical în data de 13 iunie. Griezmann, marele artizan al calificării în sferturi, graţie celor două goluri înscrise într-un interval de câteva minute, în repriza secundă, şi-a făcut timp pentru a-l întâlni pe fiul cel mare al lui Jean-Baptiste Salvaing, comandantul de poliţie care a fost asasinat cu lovituri de cuţit, împreună cu partenera sa, Jessica Schneider, la locuinţa lor din Magnanville (regiunea pariziană). Atacantul naţionalei “cocoşului galic” i-a oferit mingea lui Hugo, băiatul în vârstă de 10 ani al poliţistului, care în momentul asasinatului nu se afla în casă, spre deosebire de fratele său vitreg Matthieu, în vârstă de 3 ani şi jumătate, găsit în locuinţă în stare de şoc.

O scurtă înregistrare a întâlnirii dintre cei doi, care a avut loc în incinta stadionului “Parc Olympique Lyonnais”, a fost difuzată pe contul de Facebook al Poliţiei Naţionale franceze. „Fiul colegului nostru asasinat şi-a putut îndeplini unul dintre visurile sale, cu complicitatea poliţiştilor din RAID şi a prieteniei jucătorilor echipei Franţei”, se precizează în textul care însoţeşte filmuleţul.

Jean-Baptiste Salvaing, în vârstă de 42 de ani, şi partenera sa Jessica Schneider, în vârstă de 36 de ani, au fost înmormântaţi în urmă cu două săptămâni, poliţistul fiind ridicat postum la gradul de comisar.