Ghana, în sferturile de finală la Cupa Africii pe Națiuni 2017

21 Ianuarie 2017 / 21:39 464 accesări

Selecționata Ghanei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni ediția 2017 după ce a învins la limită, cu scorul de 1-0, reprezentativa Mali , într-o partidă din cadrul Grupei D a competiției, disputată sâmbătă pe stadionul din Port-Gentil.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul de atacantul Asamoah Gyan, căpitanul "Black Stars".

Ghana, cvadruplă campioană a Africii și finalista ediției trecute a competiției, a devenit astfel a doua echipă care accede în faza eliminatorie a CAN 2017, după selecționata Senegalului.

Tot sâmbătă, în cadrul Grupei D se mai dispută partida dintre Egipt și Uganda.

Au evoluat formațiile:

Ghana: Razak — Afful, Amartey, Boye, Acheampong — Atsu, Partey, Wakaso, A. Ayew — Gyan (căpitan, Agyemang Badu 82), J. Ayew (Acquah 90). Selecționer: Avram Grant.

Mali: Sissoko — Coulibaly, Wague, Coulibaly, Traore — Sylla (căpitan), N'Diaye, Yatabaré (Doumbia 63) — Yatabaré (Bissouma 46), Marega (Coulibaly 79), Sako. Selecționer: Alain Giresse.