Gimnasta Simone Biles, desemnată sportiva anului în SUA

Sport 11 Decembrie 2015 / 14:17 836 accesări

Simone Biles, cvadruplă campioană mondială la gimnastică artistică, a fost desemnată, vineri, sportiva anului în Statele Unite ale Americii, de către Comitetul Olimpic American (USOC), în timp ce, la masculin, titlul a revenit luptătorului Jordan Burroughs. În vârstă de 18 ani, Biles, care a câștigat astfel duelul cu tenismena Serena Williams, a cucerit, în luna octombrie, la Glasgow, al treilea său titlu mondial consecutiv la individual compus, performanță pe care nicio altă gimnastă din lume nu a mai reușit-o până acum. Ea a adunat pe parcursul carierei sale 14 medalii la Campionatele Mondiale, dintre care zece de aur. La Glasgow, americanca a cucerit patru medalii de aur, la individual compus, paralele, sol și pe echipe, precum și una de bronz, la sărituri.

În vârstă de 27 ani, Jordan Burroughs a câștigat, la rândul său, anul acesta, al treilea titlu de campion al lumii la lupte libere, la categoria 74 kg, cu ocazia Campionatelor Mondiale de la Las Vegas (SUA), după cele obținute în 2011 și 2013. El este campionul olimpic en titre la această categorie. În cursul anului 2014, Burroughs a mai devenit campion la Jocurile Panamericane, precum și la Cupa Mondială.

Trofeul rezervat celei mai bune echipe a anului a revenit selecționatei feminine de fotbal, campioană mondială pentru a treia oară, anul acesta, în Canada, după o finală câștigată în fața Japoniei, scor 5-2. La Campionatul Mondial, Carli Lloyd a fost distinsă cu „Balonul de Aur”, atribuit celei mai bune jucătoare a competiției, iar Hope Solo cu „Mănușa de Aur”, premiul acordat celei mai bune portărițe.

Serena Williams și Simone Biles luptă pentru titlul de „Sportiva olimpică a anului”