Gimnastele constănţene Ioana Stănciulescu şi Silvia Sfiringu, medalii de bronz la FOTE

Sport 27 Iulie 2019 / 09:06 1056 accesări
Silvia Sfiringu şi Ioana Stănciulescu (sursa foto: Facebook Comitetul Olimpic si Sportiv Roman)

În cadrul concursului pe aparate din cadrul Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) de la Baku (Azerbaidjan), gimnastele Ioana Stănciulescu şi Silvia Sfiringu, sportive legitimate la CS Farul Constanţa, au obţinut câte o medalie de bronz.

Ioana Stănciulescu a câştigat medalia de bronz la paralele, în timp ce Silvia Sfiringu s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului la sărituri. Ioana Stănciulescu a terminat pe locul 5 la sărituri.

România a mai obţinut zece medalii la FOTE: la judo - Barbara Hagianu (aur), Alexandru Matei (argint) şi Alexandra Paşca (bronz); la lupte - Georgiana Antuca (aur) şi Ana Maria Pârvu (argint); la nataţie - David Popovici (aur şi două medalii de argint) şi Costea Bianca (aur); la gimnastică - echipa feminină (argint).

Sportivii români concurează la cea de-a 15-a ediţie a FOTE la atletism, ciclism, gimnastică artistică, handbal, nataţie, judo, lupte, tenis şi volei, iar obiectivul fixat, obţinerea a 8-10 medalii, a fost îndeplinit, delegaţia tricoloră cucerind 12 medalii.

România are asigurată şi a 13-a medalie, naţionala de volei feminin urmând să dispute finala competiţiei, împotriva Rusiei. În semifinale, României a învins reprezentativa Italiei, cu scorul de 3:2 (20:25, 25:23, 25:21, 16:25, 15:13), după aproape două ore de joc.