Gimnastele tricolore, învinse la testul din Belgia

Gimnastică artistică

Sport 04 Aprilie 2016 / 18:14 870 accesări
Cătălina Ponor a făcut ultima repetiție înaintea turneului preolimpic de la Rio de Janeiro

Echipa feminină de gimnastică artistică a României, care a avut-o în componență și pe Cătălina Ponor, tripla campioană olimpică legitimată la CS Farul Constanța, a ocupat locul al doilea la concursul-test de la Mouscron (Belgia), desfășurat duminică și la care au mai participat echipele Belgiei și Germaniei. Belgia a încheiat pe primul loc, cu un total de 222,900 puncte, România, care le-a mai avut în componență pe Diana Bulimar, Dora Vulcan, Silvia Zarzu, Andreea Iridon și Maria Holbură, s-a clasat pe poziția secundă, cu 219,200p, iar Germania a terminat pe locul 3, cu 215,250p. Cele trei echipe se vor înfrunta și la turneul preolimpic de la Rio de Janeiro (16-17 aprilie), celelalte participante fiind Brazilia, Franța, Australia, Coreea de Sud și Elveția.

La individual compus, primele două locuri au fost ocupat de reprezentante ale țării gazdă, Axelle Klinckaert, cu 56,500p, și Laura Waem, 55.600p, pe locul al treilea terminând Diana Bulimar, cu 55,400p. Dora Vulcan s-a clasat pe 7, cu 53,900p, Maria Holbură pe 10, cu 53,600p, Silvia Zarzu pe 16, cu 51,350p, iar Denisa Stanciu pe 17, cu 50,95 p.

GIMNAST RUS, GĂSIT DOPAT

Rusul Nikolai Kuksenkov, campion european la gimnastică artistică, a fost depistat pozitiv la meldonium, substanță interzisă de la 1 ianuarie 2016. Eșantionul lui Kuksenkov din 15 martie a relevat urme de meldonium, a anunțat antrenoarea echipei de gimnastică a Rusiei, Valentina Rodionenko. Ea a adăugat că sportivul a utilizat meldonium anul trecut, înainte ca această substanță să figureze în lista produselor interzise de Agenția mondială antidoping (AMA) pe 1 ianuarie anul acesta. În vârstă de 26 ani, Kuksenkov, care a purtat culorile Ucrainei înainte de 2012, a terminat pe locul 4 în concursul individual compus la Jocurile Olimpice 2012 de la Londra. El a câștigat titlul european în 2014 și a fost cel mai bun gimnast rus la Mondialele din 2015, clasându-se al 6-lea după ce s-a alăturat echipei din Rusia.

Larisa Iordache a câștigat Memorialul „Arthur Gander”