„Gladiatorii din Tomis”, spectacol şi calificare la turneul final

Baschet masculin / Liga 1, faza semifinală

Sport 27 Aprilie 2018 / 21:24 2210 accesări

Americanul Jeremi Booth a fost omul decisiv pentru BC Athletic în finalul partidei de vineri

Baschetbaliştii de la Athletic Constanța au obţinut o victorie superbă, vineri seară, în etapa a 14-a a Ligii 1, ultima a fazei semifinale, în confruntarea cu Ştiinţa Bucureşti, scor 85-73, la pauză 43-31. Acest succes asigură prezenţa la turneul final pentru „Gladiatorii din Tomis”, jucătorii pregătiţi de Alexandru Olteanu şi Bogdan Ivanovici reuşind o frumoasă performanţă. Meciul disputat în Sala Sporturilor a fost unul în care echipa gazdă s-a desprins înaintea pauzei la 14 puncte, scor 40-26, dar oaspeţii nu au cedat şi au început cursa de recuperare. Iar cu cinci minute înaintea finalului oaspeţii au preluat conducerea, 70-68. În acest moment a ieşit la rampă americanul Jeremi Booth, autor a 11 puncte în finalul jocului pentru formaţia constănţeană, care a sărbătorit alături de suporterii din tribune calificarea la turneul final al Ligii 1.

Scorul pe sferturi a fost 22-17, 21-14, 15-24 şi 27-18.

Pentru echipa constănţeană au înscris Jeremi Booth 20 de puncte, Vladimir Mihai 15p, Sergiu Ursu 11p, Adrian Trandafir 11p, Daniel Mâinea 8p, Alexandru Liță 8p, Andrei Şerban 8p, Bogdan Călin 3p şi Andrei Oprean 1p.