Golden State Warriors a redevenit campioană a NBA

S-au decis campioanele din NHL și NBA

Sport 13 Iunie 2017 / 15:50 459 accesări
Golden State Warriors a câștigat pentru a cincea oară finala NBA

Golden State Warriors a câștigat cu 4-1 finala NBA contra echipei Cleveland Cavaliers, cucerind al cincilea titlu din istoria francizei californiene și al doilea din ultimii trei ani. În meciul al cincilea al finalei ligii profesioniste nord-americane de baschet masculin (NBA), disputat pe parchetul propriu, Warriors s-a impus cu 129-120. Kevin Durant, jucător achiziționat de Golden State chiar înaintea actualului sezon, a fost declarat cel mai bun jucător al finalei.

Golden State nu pierduse vreun meci în play-off înainte de finală și a început ultimul act cu trei victorii consecutive. Meciul 4 a fost câștigat categoric de Cleveland Cavaliers, echipa care deținea titlul de campioană. „Cavalerii“ au dominat și primul sfert din meciul al cincilea, jucat la Oakland. Cea mai mare diferență în sfert a fost de opt puncte în favoarea campioanei en titre. Însă, în startul sfertului 2, Golden State a preluat inițiativa și a marcat 15 puncte consecutiv, fără răspuns din partea adversarilor.

Cleveland s-a apropiat la trei puncte în startul sfertului 4, dar imediat gazdele și-au revenit și au refăcut un ecart de zece puncte. În ultimele minute, diferența a ajuns și la 14 puncte, Golden State având un final liniștit de meci.

Kevin Durant a marcat 39 de puncte pentru învingători, iar Stephen Curry a contribuit cu 34 puncte, 10 pase decisive și 6 recuperări. De la învinși, LeBron James a ieșit în evidență, cu 41 de puncte, 13 recuperări și opt pase decisive. Durant a fost în fiecare dintre cele cinci partide ale finalei cel mai bun marcator al lui Golden State, având de fiecare dată cel puțin 30 de puncte marcate (o medie de 35,2 puncte în cele cinci meciuri cu Cleveland!).

A fost al treilea an consecutiv când Golden State și Cleveland s-au întâlnit în finală. Niciodată în istoria NBA nu mai fusese același duel în trei finale la rând! În 2015, Golden State a avut câștig de cauză, scor 4-2. Warriors a condus cu 3-1 în finala din 2016, dar Cleveland a avut o revenire istorică și s-a impus cu 4-3. Californienii și-au luat acum revanșa și au câștigat cu 4-1. Înaintea celor două titluri din ultimii trei ani, „Războinicii” mai deveniseră campioni în 1947, 1956 și 1975. La primele două, franciza Warriors juca în Philadelphia. Golden State Warriors încheie playoff-ul ediției 2016-2017 a NBA cu un bilanț impresionant de 16 succese și o singură înfrângere!

Pentru LeBron James a fost a opta finală jucată în carieră și a șaptea consecutivă, însă el a câștigat doar trei titluri în aceste opt finale.

PITTSBURGH PENGUINS A CUCERIT CUPA STANLEY PENTRU A CINCEA OARĂ

Pittsburgh Penguins și-a păstrat titlul de campioană în liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheață (NHL). În finala actualului sezon, „Pinguinii“ au învins pe Nashville Predators cu scorul general de 4-2. Meciul 6, jucat în Nashville, a fost câștigat de oaspeți cu 2-0. Patric Hornqvist și Carl Hagelin au marcat golurile învingătorilor. Ambele reușite au venit pe finalul partidei: Hornqvist a deschis scorul cu 95 de secunde rămase de joc, iar Hagelin a marcat într-un moment în care Nashville scosese portarul de pe gheață pentru a avea superioritate în atac.

Pentru Pittsburgh Penguins este al cincilea titlu de campioană a NHL, echipa din Pennsylvania cucerind anterior Cupa Stanley în anii 1991, 1992, 2009 și 2016. Starul canadian Sidney Crosby, căpitanul lui Penguins, care și-a trecut în palmares a treia Cupă Stanley din carieră, a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei.

Pittsburgh Penguins a devenit prima echipă din ultimii 19 ani care a reușit să câștige pentru al doilea sezon consecutiv Cupa Stanley! De cealaltă parte, Nashville Predators a ajuns în premieră în finală.