Greșeală de arbitraj decisivă pentru scorul final din meciul Australia - Scoția!

Cupa Mondială de rugby 2015

Sport 20 Octombrie 2015 / 18:28 865 accesări

World Rugby, instanța mondială a sportului cu balonul oval, a recunoscut că arbitrul sud-african Craig Joubert a greșit când a acordat lovitura de pedeapsă care a permis Australiei să se impună în fața Scoției cu scorul de 35-34, duminică, pe Twickenham, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale 2015. „Decizia potrivită era acordarea unui grămezi cu introducere a balonului din partea Australiei”, a subliniat World Rugby, având la bază decizia Comisiei de Arbitraj.

Joubert, considerând că o pasă înainte a unui scoțian a fost preluată din poziție de ofsaid de un coechipier, a dictat lovitură de pedeapsă pentru Australia în minutul 78 al meciului, transformată de Bernard Foley. Potrivit imaginilor vizionate de Comisia de Arbitraj, un australian a atins balonul înainte ca acesta să fie prins de scoțian, care a fost penalizat ulterior. World Rugby a precizat că apelarea la arbitrajul video este permisă doar la validarea eseurilor și la depistarea brutalităților.

Potrivit World Rugby, este primul incident serios de arbitraj în cele 44 de meciuri jucate la Cupa Mondială din Anglia și Țara Galilor. Arbitrul Joubert a părăsit imediat terenul după fluierul final, fără a mai strânge mâinile jucătorilor, așa cum se obișnuiește. „Poate avea nevoie să meargă repede la toaletă, cine știe? Când simți ostilitatea a 82.000 de oameni, pentru orice motiv ar fi, cine știe cum îți poate afecta comportamentul”, a spus Brett Gosper, directorul general al World Rugby, pentru BBC.

Craig Joubert a condus finala Cupei Mondiale din 2011, câștigată de Noua Zeelandă cu 8-7 în fața Franței, iar arbitrajul său a fost contestat de echipa Franței, care i-a reproșat că nu ar fi acordat mai multe penalități în favoarea sa în ultimele 20 de minute ale meciului. Cât despre scoțieni, aceștia au refuzat să comenteze eroarea de arbitraj de duminică.

Semifinalele RWC 2015 sunt programate la sfârșitul acestei săptămâni, pe arena londoneză Twickenham, de la ora 18.00. Sâmbătă se vor întâlni Africa de Sud și Noua Zeelandă, iar duminică va avea loc disputa dintre Argentina și Australia. Ambele partide vor fi transmise în direct pe Digi Sport.

Australia s-a calificat în penultimul act după un final interzis cardiacilor!